Hoşgeldiniz 22 Eylül 2019 Pazar

CEM MANSUR ‘’ANJELIKA AKBAR İLE SESLER’’’E KONUK OLDU

27 Mayıs 2019 | Magazin
‘’Başka ülkede patlıcan seçerken heavy metal dinlemezsin’’


Ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar, her hafta sanat ve iş dünyasından önemli isimleri programında ağırlamaya devam ediyor. Cumartesi günleri saat 16.00’da ekrana gelen Anjelika Akbar ile Sesler’in bu haftaki konuğu dünyaca ünlü orkestra şefi ve müzisyen Cem Mansur oldu.

Akbar’ın kendisine ait uyarlaması ‘’Mehteran Marşı ve Karanfil’’  eseriyle açılışını yaptığı programda, Cem Mansur merak edilenleri anlattı.

Türkiye’nin en önemli gençlik oluşumlarından ‘’Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’’nın kurucusu olan Mansur, böyle bir projenin nasıl ortaya çıktığını ‘’Gençlerin enstrümanlarına aşırı bağlı olduğu bir dönemde onlara eğitim vermek ve kendilerinden beklentilerini yükseltmeleri için kuruldu.’’ diyerek olağanüstü yetenekli gençlerin olduğunu vurguladı.

Ünlü orkestra şefi alışveriş merkezlerinde ya da marketlerde alışveriş yaparken arkadan çalan müziklerle ilgili ise önemli açıklamalarda bulundu. Mansur konuyla ilgili ‘’Başka yerlerde de bu sorun var ama özellikle Türkiye’de çok fazla. Başka ülkede bir markette, patlıcan seçerken heavy metal dinletilmiyor hiç. Kitapçıya gidersin kitabın arkasını okumak istersin. Öyle alakasız bir müzik çalıyor ki hiçbir şey anlamıyorsun. O kadar ülkede bulundum Türkiye’den başka mağazalarda, marketlerde bangır bangır müzik çalan bir yer yok. Misafirim geldiği zaman markete gidip alışveriş yapacağım zaman ne alacağımı fazla gürültüden düşünemiyorum. Ya müziğin sesini kıstırıyorum ya da başka bir yere gidiyorum. ‘’ diyerek şikayetini dile getirerek ‘’Müzik çaldığında insanlar daha çok alışveriş yaparlarmış diye bir yorum var.Fakat bunun hiçbir kanıtı ve bilimsel dayanağı yok. Sessizlikten korkma durumu var. Belki de birbirine söyleyecek bir şeyleri olmayan insanları bir arada tutmaya çalışıyorlardır. İki çift laf edemeyecek kadar güçlü müziğin olması müziği de ucuzlatıyor. Toplumsal duyarsızlık bu. Bu kadar insan bundan rahatsız olmuyor. Gerçi o insanlar başka şeylerden de rahatsız olmuyor.’’ diyerek  bu durumun toplumsal sorunlara yol açtığını belirtti.

‘’Kapatamadığımız tek duyu organımız kulaklarımız.’’ diyen müzisyen ‘’Görmek istemeyince gözlerimizi kapatırız, koklamak istemediğimizde burnumuzu. Ama kulaklarımızı kapatamayız tamamen. Kulaklarımız dünyayı algılamadaki birinci aracımız. Müziğin çok önemli olmasının sebebi bu belki de.’’ Müziğin öneminden bahsetti.

Anjelika Akbar ile Sesler her hafta cumartesi günleri saat 16.00’da TRT2’de.