Hoşgeldiniz 22 Eylül 2019 Pazar

Kaan Air’den 50 milyon USD’lik yatırım

15 Mayıs 2019 | Ekonomi
Dünyanın önemli helikopter üreticilerinin Türkiye distribütörlüğünü yapan Kaan Air, Türkiye’de bir ilk’e daha imza atarak satın alma yoluyla filosuna kattığı 3 adet son model KamovKa-32A11BC tipi helikopterle orman yangınları ile havadan mücadele için hazırlıklarını tamamladı. Kaan Air’in filosuna kattığıTürk tescilli Kamov KA-32A11BC tipi helikopterler,Türkiye’nin kanayan yarası olan orman yangınlarına havadan müdahale edilmesinde büyük fayda sağlayacak.


İtalyan Leonardo Helicopters’ın Türkiye distribütörü ve yetkili bakım merkezi olmasının yanı sıra,Amerikan Gulfstream iş jetlerinin Türkiye ticari satışlar temsilciliğini deyapan Kaan Air, filosuna kattığı KamovKA-32A11BC helikopterlerinin üreticisi Russian Helicopters firmasının da Türkiye distribütörü.

Yangın söndürmede ilk kez Türk bayraklı ve Türk tescilli helikopter kullanılacak

Türkiye’deki orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan helikopterler genellikle yurtdışından kiralama yoluylatedarik ediliyor. Kaan Air,hem kendi adına hem de Türkiye adına çok önemli bir adım atarak yaptığıbu yatırımla filosuna kattığı üç adetson model yeni KamovKa-32A11BCtipi helikopterile milli sermayenin yurt içinde kalmasına büyük katkı sağlayacak. Kamov Ka-32A11BCtipi helikopterler yangınla mücadeleoperasyonlarının yanı sıra ağır yük taşıma amacıyla da kullanılabiliyor.

5 tona kadar yük taşıyan helikopter

Dünyada ağır yük taşıma ve orman yangınlarıyla mücadele öncelikli olarak tercih edilen  Kamov Ka-32A11BC tip helikopterler,sahip olduğu farklı aerodinamik yapısı ve pervane sistemi ile buzlanma şartları da dahil olmak üzere her türlü hava şartlarında uçabilme özelliğine sahip. 5 ton su taşıma kapasitesi ile Türkiye’nin yangınla mücadelesinde çok önemli fayda sağlayacak olan helikopterler, saatte 260 kmsüratle uçabilmenin yanı sıra, 650 kilometre uçuş menziline sahip olup,Kabin içinde 3700 kg, harici yük olarak 5 tona kadar yük taşıyabiliyor.

Pilot temininde zorluk yaşanıyor

Orman yangınlarının ülkemizin kanayan yarası olduğunu söyleyen Kaan Air Genel Müdürü Kemal Süler; “Orman Genel Müdürlüğü’nden aldığımız veriler;son on yılda çıkan yangınlarda yıllık ortalama yaklaşık 10 bin hektar orman yandığını gösteriyor. Bu ülkemizin göz ardı edilemeyecek ve her türlü tedbirin alınmasını gerektiren bir problem. Yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım ile Türk bayrağı altında uçmaya hazır , 3 adet Kamov KA-32A11BC tipi helikopterleri filomuza katarak  çözüm odaklı bir katkı sağlacağımıza inanıyoruz. Bu helikopterlerde görev yapacak pilotlarımıza ve teknik ekibimize gerekli tip eğitimlerini aldırdık. Bizim amacımız, orman yangınlarıyla mücadelede hem hava aracı hem personel bakımından en kısa süredeyurtdışına bağlılığı ortadan kaldırmak. Tabii ki öncelikli dileğimiz bu helikopterleri kullanmak zorunda kalınmasın, ancak tedbir olarak olası bir yangında en donanımlı helikopterlerle müdahale etmek ormanlarımız ve geleceğimiz için çok önem teşkil etmekte. Kaan Air olarak bu konudaki yatırımlarımıza devam etmeyi amaçlamaktayız ancak Devletimizin de bu konuda desteğini bizlerden esirgemeyeceğini umuyoruz.

 

Kaan Air Hakkında

2000 yılında Başarı Holding bünyesinde kurulan Kaan Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş., Dünyanın en büyük helikopter üreticilerinden; İtalyan Leonardo Helicopters ve Russian Helikopters/Kamov’un Türkiye distribütörlüklerini yürütmektedir.  Leonardo Helicopters’ın Türkiye’deki pazar payını hızla artıran Kaan Air, 2017’de de ABD’li iş jeti üreticisi Gulfstream’in Türkiye Ticari Satışlar Temsilcisi oldu. Kaan Air’in, İstanbul Ayazağa’da 22 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş olan tesisi yaklaşık 16 helikopter hangarlama kapasitesinesahip. Tesis aynı zamanda Türkiye’nin tescilli en büyük heliportu olmasının yanı sıra, Leonardo Helicopters’in JAR145 standartlarında “Bölgesel Bakım Ve Onarım Merkezi”dir.Kaan Air müşterilerine helikopter satışının yanı sıra, kiralama, VIP taşımacılık, hava taksi, helikopter turları, havadan fotoğraf ve film çekim faaliyetleri ilehangarlama, heliport, yedek parça desteği, uçuş planlama (dispatch) servisi, yakıt desteği gibi alanlarda da geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. Kaan Air, dünyanın önde gelen farklı kategorideki helikopter üreticilerinin “exclusive” distribütörlüğünün yanı sıra, orman yangınları ile havadan mücadele, elektrik iletim hatlarının havadan takibi, uzun menzilli deniz üzeri uçuşlar(offshore), hava ambulansı (HEMS) gibi devlet ve özel sektöre gerçekleştirdiği önemli projelerle pazardaki varlığını her geçen gün büyütmeye devam etmektedir. Kaan Air, Türkiye’nin yanı sıra Amerika, Avustralya, Almanya ve İtalya’daki ortaklık ve iştirakleri ile yurt dışında da önemli projelerde yer almaktadır.