Hoşgeldiniz 24 Haziran 2019 Pazartesi

Roman Kahramanları Festivali

2 Ocak 2019 | Etkinlikler
Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi ve Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi ortaklaşa Roman Kahramanları Festivali düzenledi. Roman karakterlerinin canlandırıldığı festival yoğun ilgi gördü.


Festivalin ilk gününün konukları, Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğretmenlerinden Hüseyin Tunca, şair/yazar Ercan Yılmaz, Heyamola Yayınları ve Roman Kahramanları Dergisi editörü Ömer Asan, ve  “Artık Hayatımdan Çıksan Diyorum” romanının yazarı Oğuz Şenses oldu. Konuklarımız kendi roman kahramanlarını ve Roman Kahramanları Dergisinin hikayesini anlattılar.

Festivalin ikinci gün konukları ise “Tehdit Mektupları”, “İnceldiği Yerden” romanlarının yazarı ve çevirmen Aslı Biçen ve “Entelektüel”, “Kış Ruhu” kitapları gibi birçok önemli eserin çevirmeni Tuncay Birkan. Konuklarımız çeviri sanatı ve roman hakkında söyleşi gerçekleştirdiler.

Festivalin üçüncü gününde, “Zira” ve “Yarım” kitaplarının yazarı Ethem Baran romanlar hakkında söyleşi gerçekleştirdi.

Festivalin son günü Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden Betülay Yazar ve Naz Türker, Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinden Can Karaboğa ve Esra Çun kendi roman karakterlerini anlattılar.

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri kendi roman kahramanlarını canlandırdılar ve okulun her köşesinde roman karakterlerini simgeleyen mekanlar oluşturuldu. Her gün romanlardan uyarlanan film gösterimleri gerçekleştirildi ve “Roman Kahramanları Fotoğaf Sergisi” oluşturuldu. Roman kahramanları tarafından “Romanlardan Pasaj Dinletisi” gerçekleştirildi. Festival süresince etkinlikler devam etti.

ROMAN KAHRAMANLARI

Oblomov (İvan Aleksandroviç Gonçarov), Madam Bovary (Gustave Flaubert), Şapkacı (Alice Harikalar Diyarı), Alice (Alice Harikalar Diyarı), Nuran-Huzur (Ahmet Hamdi Tanpınar),  Clarissa (Stefan Zweig), Esmeralda (Viktor Hugo), Cyrano (Edmond Rostand), Jean Valjean-Sefiller (Viktor Hugo), Feride- Çalıkuşu (Reşat Nuri Güntekin), Füsun (Masumiyet Müzesi), Maria Puder-Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali), Raif Bey- Kürk Mantolu Madonna (Sabahattin Ali), Nastasia-Budala (Dostoyevski), Nastenka-Beyaz Geceler (Dostoyevski), George-Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck), Lenny- Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck), Henriette-Vadideki Zambak (Balzac).