Hoşgeldiniz 18 Haziran 2019 Salı

“KADINDAN KADINA” İSTİHDAM DESTEK PROJESİ İMZALANDI.

25 Aralık 2018 | Ekonomi
SESOB VE İŞKUR İŞBİRLİĞİNDE “KADINDAN KADINA” İSTİHDAM DESTEK PROJESİ İMZALANDI.

 Kadın istihdamının desteklenmesi ve artırılması amacıyla, kadınların yine kadın esnafların yanında istihdam edilmelerini içeren “Kadından Kadına” proje tanıtımı gerçekleştirildi. Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen proje ile kadınların kadın esnafların yanında istihdamları hedeflenmiştir. Ayrıca, proje kadın istihdam eden esnaf ve sanatkârlara, mevzuatın öngördüğü bütün teşviklerin anlatılması, uygulanması ve sunulmasını içermektedir.   

Kadın Girişimci, Esnaf ve Sanatkârımızın Desteklenmesini Önemsiyoruz.

Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan ALİŞAN; “son yıllarda kadınlara yönelik şiddet eğiliminin artması, kadınlara verilmesi gereken desteği her zamankinden daha zorunlu hale getirmiştir. Kadınların istihdama dâhil edilmesi ve ekonomik alanda özgür olmaları, toplumdaki yerlerini güçlendirecektir. Bu bağlamda, işveren esnaf ve sanatkârları temsilen, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, iş arayan kadınlar ile işgücü ihtiyacı olan esnaf ve sanatkârları ortak platformda bir araya getirmek için bir proje geliştirmiştir. Kadın esnaf ve girişimci sayımızın artması istihdamında artması anlamına gelecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızı, İŞKUR’ un kadınlara yönelik istihdam programlarından ve SGK’nın prim teşviklerinden yararlanarak, kadın istihdamına davet ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Protokol İmzalandı

Serdivan Belediyesi Kongre Salonunda gerçekleştirilen imza törenine, kadınlar ile birlikte esnaf ve sanatkârlar, en çok kadın istihdam eden işletme yöneticileri katıldılar. Ayrıca, Sakarya Millet Vekili Çiğdem ERDOĞAN ATABAK’ inde katıldığı programda, İŞKUR Müdürü Tekin KAYA tarafından Kurumun kadın istihdamına yönelik teşviklerinin de sunumu gerçekleştirildi. Ayrıca program, Vali yardımcısı Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, SGK İl Müdürü Erhan ÇAVUŞ, SESOB a bağlı Oda Başkanları, AK Parti Kadın kolları Başkanı Zehra HATİPOĞLU, KADEM Şube Başkanı Fatma Zehra TOÇOĞLU ile Esnaflar,  işverenler ile kadınların katılımıyla gerçekleştirildi.

Kadınların İşgücüne Katılım Oranları Artmakta

İŞKUR Müdürü Tekin KAYA, kadınların işgücüne katılım oranının her geçen yıl aratarak devam ettiğini belirtti. Ayrıca, kadınların İŞKUR’un özel politika gerektiren grupları arasında yer aldığını, kadınlara yönelik olarak geliştirilen, bakım desteği, İş-te Anne Projesi, prim teşvikleri, yarım çalışma ödeneği, doğuma bağlı izin süreleri gibi birçok uygulamanın kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma amacını taşıdığını ifade etti. Dolayısıyla, bu anlamda Kurumun temel amaçlarından birinin kadın istihdamının kalıcı olarak artırılması olduğuna dikkat çekti. Bunun yanında, projeye destek sağlayan, başta SESOB başkanı Hasan ALİŞAN olmak üzere, Sakaryalı esnaf ve sanatkârlar ile katkıları dolayısıyla Milletvekili Sn. Çiğdem Erdoğan ATABEK’ e teşekkürlerini iletti.

Kadının çok kimlikli oluşu beklenti düzeyini arttırmakta ve dezavantajlı kılmaktadır.

Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan ATABEK program dolayısıyla yapmış olduğu değerlendirmede “aile içerisindeki kadının rolü ve kimliği çok yönlüdür. Bu rolün çoğu zaman, eş, anne, kardeş, abla veya gelin olarak karşımıza çıktığını, bütün bu rollerin gereğini yerine getiren kadının istihdama gelince bu çok yönlülüğünden dolayı dezavantajlı hale getirmektedir. Dolayısıyla, SGK prim teşvikleri, yarım çalışma ödeneği, doğuma bağlı izin süreleri gibi esnek çalışma uygulamaları kadınları dezavantajlı konumdan çıkarma amacını taşımaktadır. Bu süreçte, İŞKUR  programları ve çocuklu anneler için bakım desteği gibi uygulamalar kadın istihdamının arttırılması bakımından önemli teşviklerdir. Kadın istihdamını önceleyen esnafımıza, işverenimize idarecilerimize candan şükranlarımı sunarım” ifadesinde bulunmuştur.

İŞKUR 2018 yılında Sakarya’da 10.500 kadının istihdamını sağladı.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan faaliyet açıklamasından; İŞKUR’ un 2018 yılı içerisinde 25.400 kişinin istihdamına aracılık ettiği, bu sayının yaklaşık % 40’ ınıkadınların oluşturduğu öğrenildi. Bunun yanında İŞKUR’ un Sakarya’da 2018 yılında düzenlemiş olduğu 11.800 kişilik kurs ve program uygulamasından yararlananların 5.500’ünü kadınların oluşturduğu açıklandı.