Hoşgeldiniz 21 Nisan 2019 Pazar

ÖNDER 3. Kültür Sanat Ödülleri 10 Ocak’ta

27 Kasım 2018 | Etkinlikler
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri’nin üçüncüsü bu yıl 10 Ocak 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek.


2016 yılında Celaleddin Ökten Ödülleri olarak başlayan ÖNDER Kültür Sanat Ödülleri’nin ikincisi geçtiğimiz yıl gerçekleştirildi. Bu yıl düzenlenecek ÖNDER 3. Kültür Sanat Ödülleri’nin kategorileri ve tarihi de belli oldu.

DANIŞMA KURULU TOPLANDI

ÖNDER Özel Ödülü, ÖNDER Sanata Hizmet Ödülü, Yılın Geleneksel Sanat Ödülü, Yılın Edebiyat Ödülü, Yılın Müzik Ödülü, Yılın Sinema Ödülü, Yılın Kültür Sanat TV Programı, Yılın Kültür Sanat STK’sı, Yılın Okul Dergisi, Yılın Okul Kültür Sanat Projesi kategorilerinde verilecek ödüller için adayları belirlemek üzere Danışma Kurulu toplanarak çalışmalarına başladı. Yapılan ilk toplantıda isimler ve eserler üzerine müzakereler gerçekleştirildi. Toplantıda, bu sene ödül kategorilere Fikriyat Ödülü’nün eklenmesi de kararlaştırıldı.

SEÇİCİ KURUL’DA KİMLER VAR?

Ödül alacak isimler ve kurumlar belirlenirken, kültür sanat alanında ürün veren ve bu alana destek olan isimler üzerinden çalışmalar yürütülüyor. Çalışma boyunca Danışma Kurulu üyeleri düzenli toplantılar yaparak ödül alacak isimleri belirliyor. 7 kişilik Danışma Kurulu üyeleri arasında ise şu isimler yer alıyor:Müzisyen Halil Necipoğlu, şair-yazar İbrahim Tenekeci, sanat tarihçisi Doç. Dr. Ahmet SacitAçıkgözoğlu, karikatürist Yusuf Kot, TV programcısı Betül Soysal Bozdoğan, senarist Oktay Berber ve şair-yazar Emel Özkan.

GEÇEN YILIN ÖDÜLLERİ

Geçtiğimiz yıl 15 Şubat 2018 tarihinde düzenlenen ÖNDER 2. Kültür Sanat Ödülleri’nde 10 ayrı kategorideki ödüller, 12 kişi ve kuruma verildi. Mustafa Hakan Alvan Yılın Müzik Ödülü’nün sahibi olurken, Ali Emre Değirmenci Nureddin Zengi kitabıyla Yılın Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Yılın Sinema Filmi Ödülü’nü Ayla filmi alırken, Vapurda Çay Simit Sohbet programı, Yılın Kültür Sanat TV Programı ödülünün sahibi oldu. Yedi Hilal Derneği, Yedi Güzel Adam ve Öncüler Kütüphanesi ile Yılın Kültür Sanat STK’sı seçildi. Hattat Hasan Çelebi’ye Yılın Geleneksel Sanat Ödülü layık görülürken, İlhami Atalay ve Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu ÖNDER Sanata Hizmet Ödülü’nü, Necmettin Asma da Kudüs temalı ÖNDER Özel Ödülü’nü aldı.

OKULLAR VE DERGİLER

Samsun Canik Fatih İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Annem Ben ve Perde isimli projeleriyle, Tenzile Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de Işık Doğudan Yükselir isimli projeleriyle Yılın Kültür Sanat Okul Projesi ödülünü kazandı. Yılın Okul Dergisi ödülü, İstanbul Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından çıkarılan Bedreka Dergisi’nin oldu.