Hoşgeldiniz 20 Nisan 2019 Cumartesi

ANTALYA’DA SİBER GÜVENLİK KONUŞULDU

5 Kasım 2018 | Etkinlikler
Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört markası tarafından 10 ilde gerçekleştirilmesi planlanan SecureDay etkinliğinin sekizinci durağı Antalya oldu. 1 Kasım Perşembegünü The Marmara Antalya’dagerçekleştirilen etkinlikte konuşanWatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez şirketleri,fidye saldırılarından kurtulmak için ödeme yapmamaları konusunda uyardı. Veeam TürkiyeSistem Mühendisi Egemen Edremise veri kayıplarının ve iş sürekliliğinin sekteye uğramasının şirketleri iflasa kadar götürebileceğini vurguladı.


Siber güvenlik sektörünün önde gelen dört şirketi Bitdefender, Veeam, Veri Kurtarma Hizmetleri ve WatchGuard’ın işbirliğiyle Türkiye genelindeki 10 şehirde düzenlenmesi planlanan SecureDay’ınsekizincisi1KasımPerşembe günü Antalya’dagerçekleşti. The Marmara Antalya’dadüzenlenen SecureDay etkinliğinde alanında uzman isimler, siber güvenliğin şirketler için önemine değinerek uyarılarda bulundu. Teknolojideki en yeni trendler ile şirketlerdeki bilgi güvenliğine yönelik tehditlerin ele alındığı etkinliğeAntalya’daki pek çok kurumun temsilcisi ve IT yöneticileri katıldı.

“Şirketler IT Altyapısına Yatırım Yapmalı!”

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez yaptığı konuşmada, son yıllarda artan fidye saldırıların ve veri hırsızlığının, şirketlerin hem itibar kaybı hem de para kaybı yaşamasına sebep olduğunu söyledi. “Firma sahipleri ve yöneticileri, bu tarz saldırılara karşı alınacak tek bir ürünün her şeyi çözeceğine inanıyor.” diyen Evmez, yetişmiş personel olmadan ve ürünler doğru konumlandırılmadan bu tarz saldırıları engellemenin oldukça zor olduğunu belirtti. Evmez, “Bu noktada hem IT altyapısına yatırım yapılması hem de pozisyona uygun personel konumlandırılması gerekmektedir.” dedi. Hackerlardan etiklik beklenildiğini ancak böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyleyen Evmez, şirketleri bu gibi saldırılarda fidyeyi kaldırmak için ödeme yapmamaları konusunda uyardı.

“Veri, Dijital Hayatın Yaşam Sıvısı”

Etkinlikte konuşan Veeam TürkiyeSistem MühendisiEgemen Edrem, dijital hayatın yaşam sıvısının yani var olma kaynağının veri olduğunu söyledi. “O veriye ulaşmakta güçlük çekiyorsanız, maalesef dijital hayatta da başarılı olamazsınız.” ifadelerinde bulunan Edrem, verinin hızla büyüdüğünü ancak çok farklı noktalarda, servis sağlayıcılarında ve bulut ortamlarında dağınık bir şekilde durduğunu belirtti. “Şirketler bu veriyi sürekli erişilebilir yapmak zorundalar.” diyen Edrem, yapılacak küçük bir hatanın, kurumun itibarını zedeleyeceğine ve şirketi iflasa kadar götürebileceğine dikkat çekerek verinin rekabette en önemli unsur olduğunun altını çizdi.

Alanında Uzman İsimler Siber Güvenliği Anlattı

EtkinlikteBitdefender TürkiyeGenel MüdürüBarbaros Akkoyunlu 2017 yılında gerçekleşen saldırılar ve trendlerden bahsederken Veri Kurtarma Hizmetleri Pazarlama Koordinatörü Kaman Şahan, siber saldırı ve/veya fiziksel felaketlere karşı kurumlara ne gibi çözümler sunduklarını aktardı.WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, katılımcılara uç birimde siber saldırılara karşı defansif stratejinin önemini aktararak önemli ipuçlarını açıklarken,Veeam Türkiye Sistem Mühendisi Egemen Edrem, saldırılar sonrası yaşanabilecek veri kayıpları ve iş sürekliliğinin önemine değindi. İlhan & Duman Avukatlık Ortaklığı’ndan Av. Hatice Name Parlak, Nisan ayında yürürlüğe giren KVKK ile birlikte her kurumun bilmesi gereken çalışmalar hakkında temel ipuçlarına dikkat çekti ve İsa Altun ise özellikle Türkiye’de yaşanan siber saldırı vakalarını katılımcılarla paylaşarak, yaşanabilecek zararın kurumlar tarafından önemsenmesini sağladı.

10 İlde Gerçekleşecek

Türkiye’nin her yerindeki bilişim profesyonellerini ve kurum yöneticilerini gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği siber riskler ve çözümleri konusunda bilgilendirmek, merak edilen konulara açıklık getirmek amacıyla sekizinci ayağıAntalya’da gerçekleşen SecureDay etkinliğinin her ay bir il olmak üzere, toplam 10 şehirde gerçekleştirilmesi planlanıyor.