Hoşgeldiniz 20 Nisan 2019 Cumartesi

CEMİL MERİÇ SOSYAL BİLİMLER LİSESİ’NİN YENİ ŞAİRİ

26 Ekim 2018 | Haberler
Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında gösterilen Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nin yeni şair öğrencilerinden Kağan Server Atıcı’nın “Ophelia” isimli kitabıyla ilgili söyleşi gerçekleştirildi.


Soru-cevap şeklinde şiir geçmişi ve şiir anlayışı üzerine yapılan sohbetten sonra Genç Şair Atıcı’ya kitabını imzalatan öğrenciler şiir hayatında başarılar dilediler.

Şiirin detaylı bir biçimde konuşulduğu söyleşide Şair Kağan Server Atıcı, şiir ve sesin bir uyum içinde olması ve şiirin musiki uyumla ilerlemesi gerektiğini belirtti. Bu gereklilik onu Ophelia’nın ölürken mırıldandığı ezgiyi ortaya çıkarma gayesine sürükledi. Ophelia’yla tanışması GastonBachelard’ın “Su ve Düşler” kitabı ile başladı. Ardından John EverettMillais tarafından resmedilen “Ophelia” tablosu ona bu kitap için en büyük ilham kaynağı oldu. Ona ilham veren başka bir kaynak ise okuduğu şairler idi. Bu şairlerin; Ahmet Muhip Dıranas, Asaf Hâlet Çelebi, Behçet Necatigil ve Ercan Yılmaz olduğunu belirten genç şair düşüncelerini başka eserlerde gördükçe şiirden uzaklaştığı kısa bir döneme girdi. Fakat yazmanın kendisiyle bir bütün olduğunu ve bu kısa duraklama dönemini şiir sevdası sayesinde atlattığını ifade etti.

Kitabı Ophelia’yı lise 10. sınıftan 11. sınıfın bitimine kadar tamamladığını belirten Şair Atıcıanlaşılmaya dair herhangi bir kaygısı olmadığını, eski şiirlerinde başka bir insan görmenin kendisini memnun etmediğini söyledi.

Şiirlerini anne-çocuk ilişkisine göre mi yoksa ürün-üretici gözüyle mi bakıldığı sorulduğunda bu soruya İhsan Deniz’in “yazdığım her şey sevgilimdir.” dizesiyle karşılık verdi. Ayrıca anne-çocuk misali şiirlerini benimsediğini vurguladı. Yöneltilen soruların ardından Kağan Server Atıcı, söyleşiye katılan okul öğrencilerinin kitaplarını imzaladı.