Hoşgeldiniz 24 Haziran 2019 Pazartesi

Türkiye’nin ilk ödüllü bilgi güvenliği ekibi

12 Ekim 2018 | Ekonomi
KKB Bilgi Güvenliği ekibine uluslararası ödül!


Kredi Kayıt Bürosu Bilgi Güvenliği ekibi küresel siber güvenlik firması FireEye tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde ‘Yılın Güvenlik Ekibi’ ödülüne layık görüldü. Farklı ülkelerden ve sektörlerden kurumların,bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusundaki başarılarını ve iyi uygulamalarını yarıştırdıkları FireEyeExcellenceAwards’tan Türkiye’ye ödülle dönen ilk kurum KKB oldu.

Küresel siber güvenlik firması FireEye, farklı ülkelerden ve sektörlerden kurumların bilgi güvenliği ve siber güvenlik konusundaki başarılarının yarıştığı FireEyeExcellenceAwards kazananlarını Ekim ayında düzenlediği FireEye Siber Savunma Zirvesi'nde açıkladı.Kredi Kayıt Bürosu Bilgi Güvenliği ekibi küresel sibergüvenlik firması FireEye tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrikabölgesinde Yılın Güvenlik Ekibi olarak seçildi.

Ödüle ilişkin konuşan Kredi Kayıt Bürosu Risk Yönetimi Direktörü Serdar Çolak, “Bilgi güvenliği kaynaklarımızı etkin ve doğru yöneterek siber risklere karşı sergilediğimiz sağlam duruşun bu önemli ödüle layık görülmesi ve ülkemize bu başarıyı taşıyor olmamız kurumumuz adına oldukça gurur verici” dedi.

Türkiye’den bu ödülü alan ilk kurum olan Kredi Kayıt Bürosu adına ödülü Washington D.C.’de düzenlenen ödül töreninde KKB Risk Yönetimi Direktörü Serdar Çolak ve KKB Bilgi Güvenliği Yönetimi Müdürü Ali Kutluhan Aktaş teslim aldı.

Kredi Kayıt Bürosu Hakkında:

Kredi Kayıt Bürosu (KKB), sektörün önde gelen 9 bankasının ortaklığı ile 11 Nisan 1995 tarihinde kurulmuştur. KKB’nin, bankalar, tüketici finansman şirketleri, leasing, faktoring ve sigorta şirketleri olmak üzere hem Risk Merkezi hem de kendi üyelerini içeren 200’e yakın üyesi bulunmaktadır. KKB’nin temel fonksiyonu; üyelerinden topladığı müşteri bilgilerini birleştirip kredi risk yönetim süreçlerinde kullanılmak üzere yine üyeleri ile paylaşması şeklindedir. 2013 yılı Ocak ayında hizmete sunduğu Çek Raporu, Risk Raporu ve Elektronik Rapor Sistemi ile KKB, yalnız finansal kuruluşlara değil aynı zamanda bireylere ve reel sektöre yönelik hizmetler de sunmaya başlamıştır. Kişi ve kurumların finansal itibarlarını yönetebilmeleri için önemli araçlar sunan KKB, 2014 yılında bireylere ve reel sektöre yönelik olarak tasarlanmış yeni finansal hizmetler platformu Findeks’i hayata geçirmiştir. Findeks, sahip olduğu dünyanın en gelişmiş kimlik doğrulama yapılarından biriyle benzersiz bir hizmet sunmaktadır. Son olarak 2015 yılında hayata geçen, 2016 yılında yasa ile kullanımı zorunlu hale gelen ve 1 Ocak 2017 itibarıyla yürürlüğe giren FindeksKarekodlu Çek Sistemi ile daha şeffaf ve güvenli bir ticari hayat için önemli bir adım atılmıştır. Son olarak, 2016 Aralık ayında faaliyete başlayan KKB Anadolu Veri Merkezi ile başta bankacılık ve finans sektörü olmak üzere tüm sektörlere yönelik veri merkezi, olağanüstü durum merkezi ve bulut hizmetlerinin yanı sıra, kurumlara özel yapılandırılmış merkezi ürün ve teknolojik alt yapı hizmetleri sunulmaktadır.