Hoşgeldiniz 26 Mayıs 2019 Pazar

Diş Sağlığı İhmale Gelmez

10 Ekim 2018 | Haberler
Özel Konak Hastanesi Sakarya, Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Ümit Kaya, Dental İmplant, diş beyazlatma ve diş eti hastalıkları hakkında bilgi verdi. Dt. Kaya, Sağlıklı ve mutlu bir hayat için diş sağlığı ihmale gelmez” dedi.


DENTAL İMPLANTLAR

Özel Konak Hastanesi Sakarya, Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Ümit Kaya, ağız sağlığında uygulanan tedaviler hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Dental İmplant hakkında konuşan Dt. Kaya, “Dental İmplantlar ağızdaki eksik dişleri yerine koymak için çene kemiğine yerleştirilen titanyum vidalardır. Kemikle kaynaşan bu vidalar ,maksimum dayanıklılık ve çiğneme konforu sağlar. İmplant uygulaması ile kısmi diş eksikliğinde komşu dişlere zarar verilmez.Dental implantlar hareketli protez(takıp çıkartmalı protez) ihtiyacını ortadan kaldırabilir” dedi.

DİŞ BEYAZLATMA

Son dönemde sıklıkla başvurulan diş beyazlatma uygulamasından da bahseden Dt. Kaya, “Çay, kahve, meyve suyu ile renklendirici gıdaların sık tüketimi, sigara kullanımı,dişlerde mineralizasyon artışı, dişlerin travma, çürük vb sebebiyle canlılığını yitirmesi, dişlerin daha koyu ve sarı görünmesine sebep olur. Bu sorunu çözmek için diş beyazlatma işlemi uygulanabilir. Diş Beyazlatma yani bleaching işlemi özel jellerle yapılan ağrısız, kolay, güvenilir ve dişlere zarar verilmediği için koruyucu bir uygulamadır” diye konuştu.

KOMPOZİT LAMİNA TEDAVİSİ

Son olarak Diş Eti Hastalıkları ve Kompozit Lamina tedavisi konusunda bilgiler veren Dt. Kaya, “ Diş eti kanaması diş eti hastalıklarının en önemli belirtisidir.Diş eti hastalıkları diş eti çekilmesi ve zamanla diş kaybına yola açar.Diş eti hastalıklarında erken tedavi başarı şansını artırır. Bu rahatsızlığın tedavisinde uyguladığımız Kompozit laminalar, dişleri aşındırmadan; dişin rengini, şeklini değiştirmek,kırıkları tamir etmek, büyütmek(dişler arası boşlukları doldurmak) ve dişe estetik bir görünüm kazandırmak için yapılan hızlı, estetik ve kozmetik bir uygulamadır.Kompozit lamina: beyazlatma işlemine yanıt vermeyen renklenmelerde, travma sonucu kırılan ön dişlerde, aralıklı dişlerde aralıkların kapatılmasında, kısa zamanda estetik görünüme sahip olmak isteyen bireylerde, aşınmış dişlerin estetik görüntülerinin sağlanmasında, ön dişlerdeki büyük dolgu veya çürüklerde, dişlerinden aşındırma küçültme yapılmadan estetik gülüşe sahip olmak isteyen bireylerde ve diş eti çekilmesine bağlı kaybolan estetiğin yeniden sağlanmasında uygulanabilir. Sağlıklı ve mutlu bir hayat için diş sağlığı ihmale gelmez” diye ifadeler kullandı.