Hoşgeldiniz 18 Haziran 2019 Salı

Böbrek Taşı Rahatsızlığında Lazer Tedavisi

26 Eylül 2018 | Haberler
Yan ağrı şikâyetiyle Özel Konak Hastanesi Sakarya’da Üroloji Doktoru Op. Dr. Mahmut Erdem Koyuncu tarafından tedavi edilen hasta, taburcu olmasının ardından evinde ziyaret edildi. Op. Dr. Koyuncu ayrıca lazerle böbrek taşı kırma tedavisi hakkında da bilgi verdi.


HASTA ZİYARETİ

Özel Konak Hastanesi Sakarya’da tedavi görev hastalarını taburcu olduktan sonra evlerinde ziyaret etmeye devam ediyor. Son olarak uzun süredir devam eden yan ağrı şikâyetleri ilehastaneye başvuran İzdihar Hanım, Özel Konak Hastanesi Üroloji doktoru Op. Dr. Mahmut Erdem Koyuncu tarafından kesi olmadan tedavi edildi.  Hastayı ziyaret eden Özel Konak Hastanesi Sakarya çalışanları, sağlık durumu hakkında da bilgi aldı.

BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ

Özel Konak Hastanesi Sakarya Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mahmut Erdem Koyuncu, böbrek taşı ve tedavisi hakkında bilgi vererek, “Böbrek taşları böbreklerde kalsiyum ve benzeri küçük mineral parçalarının çökmesi sonucu oluşur.Böbrek taşı oluşumunun en sık rastlanan belirtisi karın yan bölgesinde aniden ortaya çıkan şiddetli ağrıdır. Genellikle böbrek taşının ilk belirtisi şiddetli ağrıdır. Ağrı, taş, idrar yolunu tahriş edince veya çoğunlukla tıkayınca gelişir ve aniden başlar. Hastalar, tipik olarak taşın olduğu tarafta sırtta veya karnın alt kısmında keskin, kramp tarzında gelip giden ağrılar duyarlar.Bazen bu yakınmalara bulantı ve kusma eşlik eder. Daha sonra ağrı, kasık bölgesine doğru yayılır. Eğer taş düşemeyecek kadar büyükse, idrar yolunun herhangi bir kesiminde takılır ve yerine göre farklı yakınmalara sebep olur” dedi.

KİMLERDE GÖRÜLÜR VE NEDEN OLUŞUR

Op. Dr. Koyuncu, mesaneye çok yaklaşmış taşlarda, hastaların sık idrara çıkma, idrarda yanma hissi duyduklarını ifade ederek; bunun daha çok irritasyona bağlı olduğu için bekledikleri kadar idrar yapamadıklarını ve idrar yaparken çok fazla ağrı ve yanma hissettiklerini söyledi. “Böbrek Taşı Neden Olur? Kimlerde Görülür?” sorusunu da cevaplayan Op. Dr. Koyuncu şunları kaydetti: “Beslenme, genetik gibi faktörler böbrek taşı oluşumunda rol oynuyor. Az su içen kişilerde taş oluşumu çok kolaylaşır. Çünkü idrar çok yoğun konsantre haline gelir. En büyük risklerden biridir. Çünkü bol su içimi taş kristallerinin çökmesini engelleyerek taş oluşumunu azaltır.”

LAZERLE YOK EDİLİYOR

Flexıbleurs tedavisi hakkında da bilgi veren Op. Dr. Koyuncu, “Böbrek taşı kırma teknolojisi. Bu teknik kapalı ve kesisiz endoskopik bir yöntemdir. flexibleUrs esnek bir kablo yardımıyla, idrar yolu kanalıyla böbrek içine kadar ilerlenip, lazer ışınları kullanılmasıyla taşların yok edilmesi işlemidir. Taşın büyüklüğü ve böbrek içindeki konumuna bağlı olarak başarı oranı değişmekle birlikte genelde başarı ile sonuçlanan bir ameliyat tekniğidir. Hastanemizde başarı ile gerçekleştirilmektedir” diye konuştu.