Hoşgeldiniz 21 Nisan 2019 Pazar

70 Milyon Euro’luk ile imza atıyor

30 Mayıs 2018 | Ekonomi
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, D-Marinas B.V.’ye yapacağı 70 Milyon Euro’luk yatırım ile turizm sektöründeki en büyük sermaye katılımına imza atıyor

 Doğuş Grubu’nun turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden D- Marinas B.V.’ye önemli bir ortak geliyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD),Doğuş Grubu’nunHırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinadan oluşan portföye ve D-Marin markasına sahip iştirakine70 milyon Euro’luk sermaye yatırımı yapıyor.

Turizm sektöründe bugüne kadarki en büyük sermaye yatırımını gerçekleştiren EBRD, Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de 10 marinası bulunan D-Marin’e ortak oluyor. EBRD, D Marinas B.V’nin yaklaşık yüzde 25 hissesine karşılık 70 milyon Euro tutarında yatırım gerçekleştiriyor. Söz konusu yatırım, şirketin büyüme planları kapsamında marina operasyonları ile işletme sermayesi finansmanı olarak kullanılacak.

D-Marinas B.V. yaklaşık 8000 yatlık kapasitesiyle Doğu Akdeniz’ Çanağı’nın en büyük ve tek uluslararası marina zinciri konumunda. Türkiye’nin öncü holdingleri arasında yer alan ve şirketin nihai hakim pay sahibi olan Doğuş Holding A.Ş., EBRD ile uzunca süredir iş birliği yürütüyor.D. Marinas B.V. ile Doğuş Holding A.Ş arasındaki bu yeni ortaklık, şirketin büyümesine, yerel turizm sektörünün gelişimine, ekonomik büyümeye ve yeni iş imkânlarının yaratılmasına katkı sağlayacak. EBRD Özel Hissedar Fonu tarafından sağlanan teknik işbirliği fonu, gençlere ve kadınlara yönelik eğitim programları ve iş tabanlı öğrenme fırsatlarını finanse etmekte kullanılıyor.

Yerel turizm sektörünü otel ve turizm operatörlerine yapılan yatırımlarla desteklemeyi ve büyütmeyi hedefleyen EBRD,sözkonusu yatırımı Doğu Akdeniz Kapsayıcı Turizm Çerçevesi kapsamında gerçekleştiriyor.

EBRD ilk projesini 1994’te Hırvatistan’da imzaladı ve o tarihten bu yana toplamda 198 projeye 3,6 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı.Ekonominin her alanında etkin olan bankanın özellikle güçlü olduğu sektörlerin başında inşaat, finans ve enerji geliyor. EBRD; kamusal diyalog, sermaye piyasası gelişimi ve düzenleyici reformlarla da ilgileniyor.

Yatırım anlaşmasını bugün Zagreb’de imzalayan EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink, şunları söyledi: “Bu yatırım ile EBRD; Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan ekonomilerinin gelişimine yönelik desteğinin uzun vadeli olduğunu göstermiş oldu. Turizmin ekonomik büyüme açısından en önemli sektörlerin başında geldiği Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’da yaptığımız bu yatırımla bu bölgelerde yerel istihdamı desteklemeyi ve yeni iş kollarının oluşmasını hedefliyoruz. Turizm sezonunun başlangıcı olan bu dönemin EBRD’nin bir sonraki kalkınma adımları için çok ihtiyaç duyulan sermayeyi sağlayabileceği böylesine önemli bir yatırımı yapmak için doğru zaman olduğunu düşünüyor, bu yatırımın bölge ekonomisi için büyük önem taşıyan yerel istihdama da büyük ölçüde katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.”

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit F. Şahenk ise, bu ortaklığın özellikleTürkiye'nin bir dünya markası olma yolundaki gayret ve çalışmalarına işaret ettiğini belirten Şahenk; şöyle devam etti:  

“Doğuş Grubu’nun öncelikli iş alanlarından turizm sektöründe ve bilhassa marinacılık alanında uzun yıllardır devam eden stratejik büyümesinin EBRD gibi önemli bir kurum tarafından benimsenmesi ve değerlendirilmesi bizim için bir iftihar vesilesi olmuştur. Özellikle turizm potansiyelinin giderek yükseldiği Doğu Akdeniz çanağında bölgesel bir güç haline gelen D-Marin’in ulaştığı başarı, bu anlaşmayla tescillenmiş bulunmaktadır. D-Marin’in yatırım planları da bölgede büyümek üzerine devam edecektir. Umudum EBRD ile birlikte bundan sonra da Türkiye ve çevresinde yeni yatırımlara imza atabilmektir. Bu işbirliği Türkiye’ye yatırımcı getirmek konusunda Türk iş âleminin global anlamda büyük hedeflere koştuğunun önemli bir göstergesidir. Ortaklığımızın; EBRD, Doğuş Grubu ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ciddi kazanımlar getireceğine, milletimiz için de olumlu bir gösterge teşkil ettiğine inanıyorum. Bu vesile ile Grubumuza duydukları güven için EBRD’ye, ayrıca benimle beraber bu yolda çalışmaları yürüten Doğuş Grubu çalışma arkadaşlarıma da kıymetli desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

EBRD Hakkında:

Çok uluslu bir banka olan EBRD üç kıtadaki 38 ekonomide özel sektör ve girişimci inisiyatiflerin gelişimini desteklemek üzere çalışmalar yürütüyor.Bankanın sahipleri Avrupa Birliği ve Avrupa Yatırım Bankasının yanı sıra 66 ülkeyi kapsıyor. EBRD yatırımları ekonomileri kendi bölgelerinde rekabetçi, kapsayıcı, iyi yönetilen, çevreci, dirençli ve bütünleşik hale getirmeyi amaçlıyor. Detaylı bilgi için web sitesi, Facebook, LinkedIn, Instagram, Twitter ve YouTube.adreslerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Doğuş Grubu Hakkında:

Modern hayatı şekillendiren yeni keşiflerin öncülüğünü üstlenerek daha iyi bir yaşamın standartlarını oluşturmak için çalışan Doğuş Grubu, 1951 yılında kuruldu. Müşterilerinin yanı sıra çalışanları, iş ortakları ve hatta rakipleri için bir tutkuya dönüşecek, sınıfının en iyisi yaşam tarzı markalarını bünyesinde barındıran Doğuş, çalıştığı alanlarda küresel bir oyuncu olma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Otomotiv, inşaat, medya, turizm ve hizmetler, gayrimenkul, enerji ve yeme-içme olmak üzere yedi sektörde faaliyet gösteren Doğuş Grubu ayrıca, mevcut hizmet verdiği sektörlerin yanı sıra teknoloji, spor ve eğlence alanındaki yeni yatırımlarıyla da büyümesini sürdürüyor. Grup 300’ün üzerindeki şirketi ve 35 bini aşkın çalışanıyla 4 kıtada, 25 ülkede, müşterilerine üstün teknoloji, yüksek marka kalitesi ve dinamik bir insan kaynağı ile hizmet veriyor. Grup, özellikle kültür-sanat, eğitim ve spor alanlarına odaklanan çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk ve sponsorluk projelerini hayata geçiriyor. Destek verdiği tüm alanlarda, sorumluluklarının bilincinde olan Doğuş Grubu, topluma öncü ve örnek olma amacıyla hareket ederken, yatırımlarıyla ülke ekonomisine ve istihdama katkı sağlıyor.