Hoşgeldiniz 26 Mayıs 2019 Pazar

Turkcell Affirmed Networks’ü Seçti

23 Mayıs 2018 | Ekonomi
Turkcell Ağ Değişimi Girişimini Yürütmek için Affirmed Networks’ü Seçti
 Türk Operatörü, Ağ Evrim Stratejisi Geliştirmek ve Yeni Nesil Sanallaştırılmış Ağın Başarılı Dağıtımını Sağlamak için Affirmed Networks’ü Seçti

Doğrulanmış Sanallaştırılmış GiLAN Çözümü CapEX/Opex, Tasarruf ve Gelir Büyümesi Sağlıyor

BARSELONA, İSPANYA, 28 Şubat, – Sanallaştırılmış mobil ağların lideri Affirmed Networks, Turkcell’in ağ değişimi girişimi için hem sanallaştırılmış GiLAN çözümü sağlayıcısı hem de maliyetleri düzene koyarak gelir büyümesini sağlamak için tasarlanan sistem toplayıcısı olarak seçildiği bugün açıklandı.

Türkiye’nin 54 milyondan fazla aboneye hizmet veren lider mobil şebeke operatörü Turkcell, mobil ağ hizmetlerini dünya standartlarına taşıyor. Ağ değişimi girişimiyle yeni nesil mobil mimariyi sahiplenen Turkcell, sanallaştırılmış ağın kurulumuna eşlik eden maliyet tasarrufunu ve hizmet çevikliğini hızla yaşamaya başlayacak. Çözüm sağlayıcısı ve sistem toplayıcısı olarak Turkcell’e hizmet verecek olan Affirmed Networks, kendi ve üçüncü parti sanal ağ işlevleri (VNF'ler) üzerinde tutarlı bir strateji geliştirerek programın genel başarısını sağlayacak.

Projenin kritik faaliyet alanı; Turkcell'in silolarını ortadan kaldırmasına ve çeşitli işlevleri ve çözümleri tek bir mimaride hizalamasına olanak tanıyan tek, birleşik NFVi (Ağ İşlev Sanallaştırma altyapısı) mimarisinin oluşturulması olmuştur.  Affirmed Networks’ün derin alan uzmanlığından güç alarak ve Tier One operatörleri ile global olarak dağıtımlardan geliştirilen “en iyi uygulamalar”, dağıtımın kesintisiz ve zamanından önce tamamlanarak önemli ölçüde operasyonel tasarruf sağlanmasına imkan tanıyacak. Turkcell, NFVi’yi optimize kullanarak yeni gelir üreten servislerin hızlı teslimi için, Affirmed Networks’ün sanallaştırılmış GiLAN çözümünü dağıttı.  GiLAN çözümü;proxy hizmetleri, TCP optimizasyonu, güvenlik hizmetleri, DPI ve video optimizasyonları da dahil olmak üzere zengin bir özellik ve yetenek seti sağlar.

Ek olarak, temel NFVi ve sanallaştırılmış GiLAN çözümü sağlamasının yanı sıra, önümüzdeki beş yıl boyuncaTurkcellağlarının günlük operasyonlarınıAffirmed Networks denetleyecek.

Turkcell’in Ağ Teknolojileri Başkan Yardımcısı Gediz Sezgin, “Böylesine büyük bir değişim girişiminin, sağlam strateji ve yoğun çabayla olabildiğince çabuk ve etkili bir şekilde oluşacağından emin olmamız gerekiyordu” dedi.  “Affirmed Networks'ü stratejik ortak olarak seçmemiz, bizim kilometre taşımızı aşmamıza ve önemli miktarda tasarruf etmemize olanak sağlayacak. Bu işbirliği, çeşitli alanlarda bir takım uzmanlık ve yenilikler sağlayan değişimimizin başarısı için kritik önem taşıyor.

Affirmed Networks’ün Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hassan Ahmed, “Mobil operatörler, ağ dönüşümüyle işletme büyümesi arasında net bir yol izlemekle birlikte, pek çoğu sanallaştırılmış mimarilere geçişi sağlayanteknik ve organizasyonel hususların farkında değiller” dedi.  “Dünyanın en büyük ağlarından bazılarını sanallaştırarak Turkcell gibi operatörler için gelir kazanma süresini hızlandıran ve gelecek nesil mobil ağları tasarlamanın, dağıtmanın ve yönetmenin yeni bir yoluna geçtiklerinde takımlarına en iyi şekilde yardımcı olmamızı sağlayan değerli dağıtma uzmanlığını kazandık.

Affirmed Networks, dünyanın en büyük ve yenilikçi operatörleri de dahil olmak üzere beş kıtada 65’ten fazla operatöre hizmet veriyor.


Turkcell Hakkında

Turkcell, Türkiye merkezli bir dijital operatör olup, mobil ve sabit ağlarda ses, mesajlaşma, veri ve IPTV hizmetleri ile birlikte dijital hizmetler portföyüyle müşterilerine hizmet vermektedir. Turkcell Grup şirketleri 9 ülkede hizmet vermektedir – Türkiye, Ukrayna, Belarus, Kuzey Kıbrıs, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Moldova. Turkcell, 81 ilde LTE-Advanced ve 3 taşıyıcı toplama sistemini kullanarak 1 Nisan 2016’da kendi ülkesinde LTE hizmetlerini başlattı. Aralık 2017 itibariyle 2G ve 3G’de Turkcell’in Türkiye’de nüfus kapsamı sırasıyla %91.61 ve %97.94’tür. Turkcell FTTH hizmetleri ile 1 Gbps fiber internet hızı sunuyor. 31 Aralık 2017 itibari ile Turkcell Grup, toplam aktifleri 34 milyon TL ile FY17’de 17.6 milyon TL geliri olduğunu rapor etmiştir. Temmuz 2000’den beri NYSE ve BIST’te listelenmektedir ve Türkiye’de NYSE tarafından listelenen tek şirkettir. www.turkcell.com.tr’den daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Affirmed Networks, Inc. Hakkında

Affirmed Networks, Ağ İşlem Sanallaştırması (NFV) çözümleri ile hatırı sayılır bir dikkati üzerine çekti ve dünyanın en iyi mobil operatörleri için bir standart haline geldi. Şu anda, şirket Tier 1 ve Tier 2 mobil ağlar dahil olmak üzere ticari olarak dağıtılmış ve dünya çapında birçok deneyle ilgilenmektedir. Daha fazla bilgi için lütfen  www.affirmednetworks.com’u ziyaret edin.