Hoşgeldiniz 20 Şubat 2019 Çarşamba

APOLAS LERMİ “MOMOYER”

21 Mayıs 2018 | Magazin
Karadeniz müziğine çağdaş ve evrensel bir anlayış kazandırarak müzikseverlerle buluşturan ApolasLermi, 4.solo albümü “Momoyer”iCinan Müzik etiketiyle piyasaya çıkardı.


 Son dönemde birçok TV dizisinde şarkıları yayınlanan ApolasLermi’nin,“Momoyer” isimli albümünün ilk klibiMurat Davulcu yönetmenliğinde sözleri Neşet Aydın’a ait “Bir Baktım” isimli esere çekildi.ApolasLermi, bu kliple ilk defa bir horon klibi çekmiş oldu. Klip ApolasLermi’ninmemleketi Trabzon’un Tonya ilçesinde çekildi.

Albümün adı “Momoyer”, dünyanın birçok yerinde benzer şekillerde gerçekleşen geleneksel kış eğlencelerinin Trabzon’daki adı. Kılık değiştiren bir grup insanın müzik eşliğinde dans ederek icra ettiği bir halk tiyatrosu olan “Momoyer”, 2016’dan beri UNESCO’nun manevi kültürel mirasları listesinde yer alıyor.

Kayıtları İstanbul ve Ankara’da tamamlanan 13 eserin yer aldığı albümde, parçaların 2 tanesi Karadeniz Rumcasıyla kaydedildi.

“Momoyer” farklı enstrümanların tınılarıyla Karadeniz’in tarihsel ve duygusal geçmişine gizemli bir müzikal yolculuk için arşiv değeri taşıyan bir albüm olma özelliğini taşıyor.