Hoşgeldiniz 26 Mayıs 2019 Pazar

Microsoft Imagine CupFinalisti Belli Oldu

21 Mayıs 2018 | Ekonomi
Girişimci gençler, yenilikçi teknolojik fikirleri ile yarıştı On altı yaşından büyük lise ve üniversite öğrencilerini hedefleyen dünyanınen büyük teknoloji yarışmalarından biri olarak kabul edilen Microsoft Imagine Cup 2018’in Türkiye finali gerçekleşti. Yapay Zeka alanında geliştirdikleri projeyle yarışarakolan Türkiye birincisi seçilen takım, 23 Mayıs’ta Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yarı Finalinde 6 ülke ile yarışacaklar.

Dünyanın en büyük öğrenci teknoloji yarışmalarından olan ve 16 yıldır gerçekleştirilen Microsoft Imagine Cup 2018’in Türkiye kazananları belli oldu. Katılanların istediği alanda fikir ve proje geliştirme imkânına sahip olduğu Imagine Cup 2018’de jüri, projelerdeki teknolojik altyapıya, Microsoft’un bulut platformu Azure servislerinin kullanımına ve ticari Pazar potansiyeline dair değerlendirmeler yaparak birinciyi belirledi.Sektörün uzmanlarından oluşan jürinin uzun değerlendirmeleri ardından,Koç Üniversitesi,Proland projesiyle,23 Mayıs’ta online olarakgerçekleşecek olan Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Yarı Finali’nde Türkiye’yi temsil edecek. Ekip, Microsoft’un deneyimli yazılım ekibinden Mentorship desteği alacak.

Proland projesiyle Türkiye elemelerinde birinci seçilen öğrencilerimizin projelerinin ana konusu tarımda verimlilik. Öğrenciler, gerekirse bir bölgedeki sıcaklık, yağış gibi hava durumu bilgilerini ve geçmiş hasat verilerini birleştirerek bir makine öğrenimi modeli oluşturdular. Bu modelle çiftçilerin hangi üründen ne kadar hasat alabileceklerini öngören bir uygulama geliştirdiler. Uygulama şu anda %87,5 doğruluk oranıyla çalışıyor ve çiftçilere ne eklemeleri gerektiği konusunda bilgi veren yapay zekaya sahip bir ürün geliştirdiler.

Dünya finalleriTemmuz‘da yapılacak olan Imagine Cup,2003 yılından beri düzenleniyor. Yarışma, bulut, yapay zekâ, makine öğrenimi gibi teknolojilerin her gün daha da ön plana çıktığı günümüzde, öğrencilerin bu alanlarda kendilerini geliştirmeleri için önemli bir fırsat sunuyor. Tüm Imagine Cup projelerinin mutlaka bir ya da birkaç Microsoft Azure servisini barındırmasını gerekiyor.

Yarışmayla ilgili tüm bilgilere https://imagine.microsoft.com/competeadresinden ulaşılabiliyor.

Microsoft hakkında: Microsoft, tüm bireylerin ve kurumların daha fazlasını başarması için onlara güç katmayı amaç edinmiş bir teknoloji şirketidir. Faaliyet içerisinde olduğumuz tüm ülkelerde yerel fırsatlar yakalamak, iktisadi büyümek ve etki yaratmak üzere çalışıyoruz. Stratejimiz, akıllı bir bulut ve akıllı uç nokta teknolojileri için yapay zekâyla donatılmış sınıfının en iyisi platformlar ve üretkenlik hizmetleri oluşturmaktır. 1975’de kurulan Microsoft bugün dünya çapında 190 ülkede, 124 bin çalışanıyla faaliyet göstermektedir.  Geniş bir yelpaze içinde geliştirdiğimiz, lisanslandırdığımız ve desteklediğimiz yazılım ürünleri, hizmetleri ve cihazlarıyla insan hayatına yeni fırsat ve kolaylıklar sunarken değer katıyoruz. Platformlarımız ve araçlarımızla küçük işletmelerde üretkenliği, kurumlarda rekabet gücünü ve kamu sektöründe verimliliği artırmaya yardımcı oluyoruz. Bu teknolojiler girişimcileri desteklemek, eğitim ve sağlıkta daha iyi sonuçlar elde etmek ve insanlara yeni beceriler kazandırmak için de yardımcı olmaktadır.