Hoşgeldiniz 25 Mart 2019 Pazartesi

ETİ, fabrikalarının üretkenliğiniyüzde 44 artırdı

10 Nisan 2018 | Ekonomi
ETİ’nin fabrikaları, dünyaca ünlü kalite yönetim sistemi TPM’in “Özel İleri Uygulama Ödülü’’ ile ödüllendirildi


ETİ Gıda, Fabrikalarında uyguladığı verimlilik yönetimi ile JapanInstitute of PlantMaintenance (JIPM) tarafından verilen TPM Ödülleri’nde “Advanced Special Awardfor TPM Achievement” ödülüne layık görüldü.

ETİ Gıda, verimliliğini en üst seviyeye çıkarırken dünya standartlarında üretim yapmaya devam ediyor.  ETİ’nin Kek, Çikolata ve Bisküvi Fabrikaları, Japan Institute of PlantMaintenance (JIPM) tarafından 1971 yılından bu yana düzenlenen “Toplam Üretken Bakım” (TPM: Total ProductiveMaintenance) Ödülleri’nde “Advanced Special Awardfor TPM Achievement” (TPM’de Özel İleri Uygulama) Ödülü’nün sahibi oldu.

Özgün bir Japon yönetim sistemi olan “Toplam Üretken Bakım” alanında 15 yıldır çalışan ETİ’ninbu alanda WCM (World Class Manufacturing)’den önceki en yüksek seviye olan “TPM’de Özel İleri Uygulama” ödüllerini, Japonya’nın Kyoto şehrinde gerçekleştirilen törende ETİ Gıda adına WCM Kıdemli Müdürü Murat Çamkoru teslimaldı.

Hedef 2020 yılında WCM seviyesine ulaşmak

Dünya standartlarında üretim yapan ETİ, verimliliğe odaklı çalışmalarıyla şimdiye kadar Toplam Üretken Bakım(TPM)alanındaJIPM’den17 ödül almayı başardı. Sürekli iyileşme ve gelişme anlayışı sayesinde Kek, Çikolata ve Bisküvi olmak üzere üç fabrikasında yürüttüğü çalışmalarla ETİ, 2020 yılında TPM’nin en üst seviyesi olan WCM (World Class Manufacturing) seviyesine ulaşmayı hedefliyor.

Verimlilik arttı; ekonomiye katkısağlandı

ETİ, “TPM’de Özel İleri Uygulama” ödülü ile Kek, Çikolata ve Bisküvi Fabrikalarını dördüncü seviyeye çıkararak çok önemli somut çıktılar da elde etti. Kurum kültürünün önemli bir parçası haline getirilen TPM uygulamaları sayesinde, en büyük üç fabrikasındaki üretim hacmi üç katına çıkarken üretkenlik yüzde 44, OEE’si (OverallEquipmentEfficiency: Genel Ekipman Verimliliği) yüzde 12, öneri sayıları dokuz kat arttı. Müşteri şikayetleri yüzde 47 azalırken, fabrikalarda yaşanan arızalar yüzde 87, kazalar ise yüzde 72 oranında azaldı. Enerji tüketimi olarak da fabrikaların verimliliği artırıldı ve birim başına enerji tüketimi yüzde 22 düştü.