Hoşgeldiniz 16 Ağustos 2018 Perşembe

SAKARYA İL FİNALİ YAPILDI.

3 Nisan 2018 | Spor
TÜRKİYE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI
SAKARYA İL FİNALİ YAPILDI.


Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Sakarya il finali Zübeyde Hanım Ortaokulu Spor Salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu, Bilecik Valiliği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik Belediyesi işbirliği ile 2017-2018 öğretim yılında, Türkiye geneli resmi/özel tüm 9-14 yaşları arasındaki öğrencilere yönelik; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” düzenleniyor. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Finali 14-15 Nisan 2018 tarihinde Bilecik Şeyh Edebali Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Turnuvaların Ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları, Ulusoy, İstanbul Bilişim, Bilfen Yayın Gurubu ve Cruise&Genius üstleniyor.

6 oyun branşında 7 kategoride gerçekleşen turnuvalarda çekişmeli geçen maçlar neticesinde dereceye giren öğrenciler şöyle:

  Mangala Oyunu 9-11 yaş kategorisinde

1.Elif Öz- Mehmet Atıf Aydın İmam Hatip Ortaokulu-PAMUKOVA

2.Gözde Barlas- Sinan Göksun İlkokulu-SAPANCA

3.Mehmet Harun Deniz- Dr. Enver Ören Ortaokulu-AKYAZI

Mangala Oyunu 12-14 yaş kategorisinde

1.Öznur Yeşilyurt- Akarca Türk-Fransız Kardeşlik Ortaokulu-SÖĞÜTLÜ

2.Damla Esma Nur Akça- Geyve Kız Anadolu İmam Lisesi/Ortaokulu-GEYVE

3.Sude Çevik- Hendek Beylice Ortaokulu-HENDEK

Kulami Oyunu branşında

1.Melih Topçi-Özel Kale Ortaokulu-SERDİVAN

2. Azra Bakıray-Nazmiye Ömer Sözer Ortaokulu-SAPANCA

3.Buse Uçar-Hatice Aslan Ortaokulu-FERİZLİ

Pentago Oyunu branşında

1.Duhan Ökdem- Dr.Enver Ören Ortaokulu-AKYAZI

2.Mert Efe Vardar-Yücel Ballık Ortaokulu-ERENLER

3.Serhat Hakan Öden- Mimar Sinan Ortaokulu-KAYNARCA

Q-Bitz Oyunu branşında

1. Muhammed Emin Amanet- Fatih Sultan Mehmet İlkokulu-KARASU

2. Şule Okur- Özel Serdivar Kale Okulları-SERDİVAN

3. Melih Baran- Yeniyüzyıl İlkokulu

Reversi Oyunu branşında

1. Zehra Karacan- Geyve Osmangazi Ortaokulu-GEYVE

2.Salih Can Salih- Mehmet Atıf Aydın İmam Hatip Ortaokulu

3.İclal Yıldız- Hendek Şehit Mahmut Bey Ortaokulu

 

Equilibrio Oyunu branşında

1. Zeynep Gökçe Işık- Adapazarı Atatürk İlkokulu-ADAPAZARI

2. Talha Efe İçköprü- Şehit Hacı Uzun Ortaokulu-FERİZLİ

3. Ecrin Çelik- Bahçelievler Gazi İlkokulu

Dereceye giren finalistlere ödüllerini; İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ercan Demirci, 

Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkan Yardımcısı Serkan Aziz Ceyhan, Gölkent Ortaokulu Müdürü Asım Tok,Mangala Oyunu Derneği Başkan Yardımcısı Serdar Asaf Ceyhan,Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başhakemi Bülent Açıkgöz, Akıl ve Zeka Oyunları Turnuva Sponsoru Kitap Sarayı- Bülent Kemal Özdoğan,Türkiye Satranç Federasyonu Ulusal Hakemi Gürkan Yakan verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulların müfredatında zeka oyunları seçmeli dersi yer alıyor ve her yıl 400.000 öğrenci bu dersi seçiyor.