Hoşgeldiniz 19 Mart 2019 Salı

Brisaspor Kürsüden İnmedi

3 Nisan 2018 | Spor
Brisaspor Bisiklet Takımı, Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 23-25Mart 2018 tarihleri arasında düzenlediği “Salcano Gaziantep MtbStageRace” yarışlarına katıldı.Üç gün süren yarışlarda her gün başarı elde eden Brisaspor takımı kürsüden inmedi.


Brisaspor Bisiklet Takımı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Erikçe Macera Parkı Çocuk ve Gençlik Kamp Eğitim Merkezi’nde yapılan, Uluslararası Bisiklet Federasyonu (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun 2018 faaliyet programında yer alan, “Salcano Gaziantep MtbStageRace” yarışlarına katıldı.

23-25 Mart 2018tarihleri arasında gerçekleştirilen ve üç etaptan oluşan yarışlara Rusya, Ukrayna, İran, Suriye ve ülkemizden toplam 365 sporcu katıldı.

Brisaspor Bisiklet takımının büyük erkek (4), büyük bayan (3) ve yıldız erkek (2) olmak üzere 9 sporcu ile start aldığı yarışta sporcular,‘Zamana Karşı (Xct)’, ‘Noktadan Noktaya (Xcp)’ ve son etap olan ‘Arazi Sürüşü (Cross-Country)’kategorilerinde yarıştılar.

Üç gün boyunca süren yarışlarda Brisapspor sporcularıbirçok kategoride başarı elde etti.

Brisaspor sporcularının elde ettiği başarılar şöyle;

23 Mart 2018 Zamana Karşı (Xct)yarışı;

  • Büyük erkekler ikincisi Abdülkadir KELLECİ

24 Mart 2018 Noktadan Noktaya (Xcp)yarışı;

  • Büyük erkekler ikincisi Abdülkadir KELLECİ

25 Mart 2018 UCI Mtb (Xco) yarışı;

  • Yıldız erkekler –A birincisi Samet BULUT
  • Yıldız erkekler –A ikincisi Furkan AKÇAM
  • Büyük erkekler ikincisi Abdülkadir KELLECİ
  • Büyük erkekler genel klasman ikincisi Abdülkadir KELLECİ

Brisaspor hakkında

Brisaspor, Sabancı Grubu’nun alanında lider şirketlerinden, Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen araç lastiği üreticilerinden olan BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bünyesinde Türkiye’de, Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’nda faaliyet gösteren federe bir kulüptür. 1978 yılında Lassaspor olarak kurulmuş ve 1988 yılında Bridgestone ile Lassa’nın birleşmesi ile şirketin adına paralel olarak Brisaspor adıyla yoluna devam etmiştir. 

Kurulduğu yıldan bu yana Yıldız, Genç ve Büyük Erkekler kategorilerinde müsabakalara katılan Brisaspor, 2001 yılında kurulan Bayan Bisiklet Takımı ve 2005 yılında kurulan Dağ Bisikleti (MtB) Takımı ile bu kategorilerdeki müsabakalara da katılmaya başlamıştır.

1983 yılından günümüze dek, Brisasporlu bisikletçiler, yol bisikleti kategorisinde 30 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Brisaspor, Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanan ilk Türk takımı unvanını kazanmış ve bu başarısını tekrarlayarak (2001-2007) üst üste 7 kez Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Turu şampiyonu olmuştur. 1999 Yılında Avrupa’ya açılarak, uluslararası müsabakalara katılan Brisaspor, Japonya, Mısır, Sırbistan, İran, Azerbaycan, Kamerun, Romanya, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan uluslararası müsabakalarda gerek takım gerekse ferdi olarak şampiyon olmuş, sporcularımız Balkan Şampiyonaları’nda Gençler ve Büyükler kategorilerinde ülkemize Balkan Şampiyonlukları kazandırmıştır. Brisasporlu Bilal Akgül dağ bisikleti kategorisinde 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılarak, 32 yıl aradan sonra bisiklet branşında Olimpiyatlar’da yarışan ilk Türk sporcu olurken; bir başka Brisasporlu Kemal Küçükbay da 36 yıl aradan sonra yol bisikleti kategorisinde Londra Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi temsil etme başarısını göstermiştir.

2015 sezonunda katıldıkları ulusal ve uluslararası müsabakalarda toplam 184 defa podyuma çıkan Brisasporlu bisikletçiler, 42 kez de milli takım formasını giyerek ülkemizin ve tüm Brisa Ailesi’nin gurur kaynağı olmuşlardır. 

Brisaspor, aynı zamanda Brisa’nın sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda yeşil bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve sporun teşvik edilmesini de amaçlamaktadır.