Hoşgeldiniz 25 Mart 2019 Pazartesi

GELENEKSEL TÜRK OKÇULUĞU KURSU BAŞLIYOR

9 Mart 2018 | Spor
Akyazı Belediyesi’nin gençlere yönelik projeleri kapsamında başlatılan Geleneksel Türk Okçuluğu Kursları başlıyor.


 Ata mirası olan okçuluk için Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı Belediyesi, Akyazı Halk Eğitim Müdürlüğü, Akyazı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akyazı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüklerince ortak proje kapsamında Lise öğrencilerine yönelik geleneksel okçuluk kurs kayıtları başladı.

Proje kapsamında ilk olarak lise öğrencilerine yönelikokullardaki beden eğitimi öğretmenleri tarafından kayıtları alınan öğrenciler hazırlanan ders programları neticesinde haftanın beş günü Akyazı kapalı spor salonunda uzman öğreticiler tarafından dersler verilecek.

Akyazı Belediye Başkanı Hasan AKCAN; “ Akyazı’daki gençlerimize yönelik birçok proje gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Akyazı’mıza yeni sporcular, kültürel ve sportif nitelikleriyle yeni hobiler kazandırmak amacıyla uzman hocalarımız eşliğinde Geleneksel Türk Okçuluğu Kursunu Proje Ortaklarımızla birlikte başlatıyoruz. Geçmişini unutmayan gençler ve nesiller yetiştirme gayreti içindeyiz. Ve bu projemize herkesin teveccüh göstereceğine kanaatim tamdır. “dedi.

Geleneksel Türk Okçuluğu Nedir?

Günümüzde oldukça popüler olan bir spor haline gelen okçuluk. Yeniden toplumumuza kazandırılan ve birlikte tekrar gün yüzüne çıkartılan okçuluğumuzun tarihi oldukça eski dönemlere hatta ve hatta Osmanlı öncesine de dayanmaktadır.

Ok ve yay, tarih öncesi devirlerden beri savaş aleti olarak kullanılmış ve pek çok toplum tarafından gücün sembolü olarak görülmüştür. Türkler için sınırları korumanın ve hayatta kalmanın yolu, küçük yaşta başlayan sağlam bir askeri eğitim ve terbiyeden geçerdi.

Çocukların daha küçük yaştan itibaren koyuna binerek ok ve yay ile hayvan avlamaları da bunun en belirgin göstergelerinden birisidir. Buna ilaveten Türklerin her daim savaşa hazır olması “ordu-millet”, “ordu-devlet” anlayışını oluşturmuştur.

Ok ve yayın sağladığı üstünlükle birçok bozkır kavmi geniş topraklara yayılmış ve buralarda uzun yıllar hâkimiyet kurmuşlardır.Ok ve yayın bir hâkimiyet sembolü olarak telakki edilmesi Selçuklularda da devam etmiş, çoğunlukla sikkelerde ve fetihnamelerde kullanılmıştır.

Türk Okçuluğu Selçuklular devrinde her ne kadar pek çok açıdan gelişme gösterse de altın çağını mirasını tevarüs eden Osmanlılar ile birlikte yaşamıştır. Gerek menzil okçuluğu gerekse kurumları bu durumun en önemli göstergesi olmuştur.