Hoşgeldiniz 20 Ocak 2019 Pazar

TÜRK TRAKTÖR PAZARIN KESİNTİSİZ 11 YILDIR LİDERİ

14 Şubat 2018 | Ekonomi
TürkTraktör, 2017’yi başarılı sonuçlarla kapatarak traktör üretimi ve satış adetlerinde yeni rekorlara imza attı.


Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %67’sini, ihracatının da %87’sini gerçekleştiren

TÜRKTRAKTÖR PAZARIN KESİNTİSİZ 11 YILDIR LİDERİ

TürkTraktör, 2017’yi başarılı sonuçlarla kapatarak traktör üretimi ve satış adetlerinde yeni rekorlara imza attı.

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan başarılı satış ve satış sonrası teşkilatı ile şirket,

yurtiçindekisatışlarını %12 artırdı.

İstanbul, 13 Şubat 2018–Türkiye traktör pazarının halen faaliyette olan en köklü üreticisi TürkTraktör, 2017 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 2016’yı da rekor sonuçlarla kapatan şirket;2017’de de farklı alanlarda yine çok başarılı sonuçlar elde etti.

TürkTraktör, Ankara ve Erenler’de bulunan fabrikalarında 2017’de toplam 48 bin 302 adet traktör ve 38 bin 620 adet motoru üretim bantlarından indirdi. Lider üretici gerçekleştirdiği bu üretimlerle, traktör üretimini %5, motor üretimini ise %4 oranında artırmış oldu. TürkTraktör’ün 2017’de yaptığı bu üretim; yeni bir rekor olarak kayıtlara da geçti.

Yurtiçi satışlarını %12’lik bir artışla tarihinin en yüksek adedi olan 37 bin 590’ataşıyan şirketin yurtdışı satışları ise 2017 yılında 12 bin 023 adet olarak gerçekleşti. Bu adetlerle TürkTraktör 2017’yi yeni bir rekor sonuç olan 49 bin 613 adetlik toplam satış ile kapattı. TürkTraktör bu sayede pazardaki payını da artırarak%49,3’e çıkardı.

Türkiye’nin traktör devi, satış adetlerinde yaşanan %7’likbu artışla,  toplam ciroda da başarılı bir yükselişsağladı. 2017 senesini  4 milyar 215 milyon TL toplam ciro ile kapatan TürkTraktör; bu sonuçla cirosunu geçtiğimiz yıla göre %22artırmayı başardı.

TürkTraktör’ün 2017’deki brüt kârı 731milyon TL, brüt kâr marjı %17,3olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı423milyon TLolarak ve FAVÖK tutarı 492milyon TL oldu.Şirketin faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırası ile %10,0ve %11,7olarak gerçekleşti.

Şirketin 2017 yılında elde ettiği sonuçlarla birlikte net kârı ise321milyon TL olarak kaydedildi.

TürkTraktör’ün bu yıl için temettü teklifi 300 milyon TL olarak açıklandı. Böylece şirket 2017 yılı kârının %94’ünüMart ayında pay sahiplerine kâr payı olarak dağıtmayı planlıyor.

TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta:

“Pazardaki konumumuzu her sene daha da güçlendirmek için çalışıyoruz”

2017’yi hedeflerini gerçekleştirdikleri bir sene olarak tamamlamış olmaktan büyük bir gurur duyduklarını ifade ederek açıklamalarına başlayan TürkTraktör Genel Müdürü Marco Votta;elde edilen sonuçları şu şekilde değerlendirdi: Türkiye traktör pazarı 2017’de %4 oranındaki bir artış ile 72 bin 949 adede çıktı. Bizde pazarın üzerinde bir büyüme yakalayarak %7’lik bir artış ile yeni bir rekora imza attık. Türkiye’nin toplam traktör üretiminin %67’si fabrikalarımızda yapılıyor. Her 4 traktörden birini ise yurt dışı pazarı için üreterek, Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %87’sini tek başımıza gerçekleştirdik. Sektörde bugüne kadar elde ettiğimiz başarılarımızın ardında daima tarımı ve çiftçimizi geliştirmek üzere farklı birçok alanda yaptığımız yatırım ve çalışmalarımız yatıyor.Bu yaklaşımımız ise bize son 31 senede, 11 yılı kesintisiz olmak üzere; 19 kez pazar liderliğini getirdi. Bu sayede güven ortamı oluşturduğumuz bir pazarda, 2017 yılında tarihimizde bir ilk olarak3 ve 2 yıl vadeli toplam 150 milyon TL nominal değerlitahvil ihracımızı da gerçekleştirildik. 

TürkTraktör adının daima yeniliklerle birlikte anıldığınadikkat çeken Votta, “2017 de bu açıdan öncü çalışmalarla dolu bir yıl olarak geçti.Çiftçilerimizin talep ve ihtiyaçlarını dinleyerek; bu beklentileri gelişmiş teknolojiyle harmanladık ve pazara New Holland ve Case IH markalı yeni traktör serilerimizive markalarımızın ekipmanlarına ek olarak TürkTraktör markalı yeni tarım ekipmanlarını da sunduk.Traktör, ekipman ve iş makinelerine sahip olma imkanını artırmak ve alternatif bir yol sunmak için sektörde bir ilk olan TürkTraktör Finans hizmetimizi de 2017 yılında devreye aldık. Müşterilerimiz bayilerimizden kredi imkânını yerinde ve anında elde ederek, hızlı ve pratik bu çözümün rahatlığını yaşadılar. Sonuçlara da bakıldığında aynı kanaldan yapılan ve yıllık %8olan traktör satış oranı, TürkTraktör Finans ile %20’lere kadar çıktığını görüyoruz.

Dünya Klasında Üretim metodolojsi ile sürdürdüğümüz çalışmalarımız ile Erenler fabrikamız sadece 3 yıl gibi çok bir kısa sürede Bronz Fabrika unvana sahip oldu.Türkiye’de sektöründe yine bir ilk olan ve Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yeni nesil Tier 4 traktör motoru üretimini de gerçekleştirdik. Bu motorların olduğu traktörlerimizi de2018’in ilk çeyreğinde ihraç edeceğimizi gururla söyleyebilirim.diye açıkladı.

Türkiye'nin geleceği için dijital tarıma geçiş ve çiftçilikte dönüşüm şart

Marco Votta,tarımda verimlilik artışının artıkçok daha büyük bir önem arz ettiğine de dikkat çekerek; bunun içinTürkiye’de bilinçli çiftçi profilinin artırılarak, tarımda dijital dönüşümün desteklenmesinin kaçınılmaz olduğuna değindi. Votta; ‘Çiftçilerimize yenilikçi, verimliği artıranve bilgiye ulaşımı kolaylaştıranhizmetler sunmaktayız. Sektördeki ilk çağrı merkezinin sahibiyiz, 11 senedir hizmet veriyoruz. Ancak değişimi görüp, varolanla yetinmeyerek, web üzerinden talep, şikayet ve sorularıninteraktif bir ortamda alındığı ‘Canlı Destek’hizmetimizi açtık. Bunun yanısıra tarımda ‘Asistan’dönemini başlatarak,başta çiftçiler olmak üzere uygulamayı kullanan herkesin sosyal ve iş hayatının daha verimli planlayabilmesine destek oluyoruz. Hava durumundansektörel haberlere ve tarlalarına ektikleri ürünlerin fiyatlarına kadar birçok farklı bilgiye, eğitim videolarına ulaşabildikleri, bölgeye en yakın servisten randevu alabildikleri mobil cihazlar için ücretsiz bir aplikasyon çıkardık”diye açıkladı.

Herhangi bir kâr amacı olmadan, tarımın ve çiftçinin gelişimi için yepyeni bir sosyal sorumluluk projesiolarak başlattıkları Bilinçli Çiftçi Güvenli Tarım Hareketi’ne dair deaçıklamalarda da bulunanMarco Votta,“Bugüne kadar her sattığımız traktör sahibine satış sonrası servislerimiz yeni traktör teslimatında kullanım ve bakım eğitimleri veriyordu. Ancak Türkiye çapında alınan istatistikler şunu gösteriyor ki, günde 9 adet traktör kazası meydana gelmekte. TÜİK’in 2016 verilerine baktığımızda 3.263 kazanın 245’i ölümle sonuçlanmakta. Hem can hem de mal kaybına yol açan bu kazalar aynı zamanda tarımdaki üretimi de düşürüyor. Hiçbir şeyin insan hayatından daha önemli olmadığına bir kez daha dikkat çekmek üzere başlattığımız ‘Bilinçli Çiftçi, Güvenli Tarım Hareketi’ ile güvenli traktör sürüş ve ekipman kullanımı eğitimlerinden, farklı alanlarda gerçekleştireceğimiz farkındalık yaratma çalışmaları planlıyoruz. Bu hareketin sonucu olarak Türkiye’de tarımın güçlenmesi, çiftçilerimizin iş sağlığı ve can güvenliği sağlayarak işlerini gerçekleştirmeleri ve kayıpların azalmasını arzu ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

TürkTraktör Hakkında

Türkiye otomotiv sanayinin halen faaliyette olan ilk üreticisi olarak 1954 yılında faaliyete geçen TürkTraktör, bugün Avrupa’nın en büyük traktör üreticileri arasında yer almaktadır. TürkTraktör’ün 1955 yılında 815 adet olan yıllık üretim adedi, 2017 yılı sonunda 48.302 adettir. Türkiye'de kesintisiz 11 yıldır pazar lideri olan TürkTraktör, bugüne kadar toplam 130’un üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirmiştir. Koç Topluluğu ile dünyanın en büyük traktör üreticilerinden CNHI'in ortak olduğu şirketin hisselerinin yüzde 25’i BIST’de işlem görmektedir. Şirketin ikinci üretim tesisi TürkTraktör Erenler fabrikası, Haziran 2014 itibariyle üretime başlamıştır. TürkTraktör; Case IH, New Holland ve Steyr marka traktör üretimi, ziraat ekipmanları ve iş makineleri distribütörlüğünün yanı sıra; New Holland TD serisi ve Case IH JX seri traktörlerin dünyadaki tek tasarım ve ana üretim merkezi, Utility Light seri traktör ve transmisyonların dünyadaki tek üretim merkezi, TD serisi transmisyonlar için dünyadaki tek mühendislik ve üretim merkezi S8000 seri motorların ana üretim merkezidir. Ankara ve Erenler’de bulunan Türk Traktör tesislerinde 3 bine yakın kişi çalışmaktadır. "Bugün ve gelecekte modern tarıma yön veren şirket olmak" ilkesiyle Hareket eden TürkTraktör, ülkemizin tarım ekonomisinde verimliliğin en büyük destekçisi ve 60 yılı aşkın deneyimiyle, kırsal nüfusumuzun refahını artıran gerçek bir dosttur. www.turktraktor.com.tr