Hoşgeldiniz 21 Şubat 2019 Perşembe

Minik Kalpler Sağlıklı Yaşam Atölyesi

7 Şubat 2018 | Haberler
Türkiye’de her yıl 13-15 bin bebek doğuştan kalp hastalığı ile doğuyor


 İSTANBUL, 7 Şubat 2018 -  Her yıl 7-14 Şubat haftası, düzenlenen etkinliklerle doğuştan kalp hastalıklarında erken teşhis, zamanında tedavi, düzenli takip ve enfeksiyonlardan korunmanın önemine dikkat çekiliyor. Bu sebeple, 7-14 Şubat Doğuştan Kalp Hastalıkları Farkındalık Haftası’nda Çocuk Kalp Vakfı ve global biyofarma şirketi AbbVie, doğuştan kalp hastalığı olan çocukları ve ailelerini Minik Kalpler Sağlıklı Yaşam Atölyesi’nde bir araya getirerek çocuklara keyifli bir gün armağan etti. Çocuklar, kendi elleriyle hazırladıkları sağlıklı yiyecekleri konuklara ikram etti.

Doğuştan kalp hastalıkları, hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabilen yapısal hastalıklar arasında yer alıyor. Dünya üzerinde her bin bebekten 8’inde doğuştan kalp hastalığı görülüyor.2Dünyada her yıl 1 milyon bebek doğuştan kalp hastalığı ile doğuyor.3Ülkemizde de her yıl yaklaşık 13-15 bin bebek doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya geliyor.[1]

Dünya Doğuştan Kalp Hastalığı Farkındalık Haftası’nda Çocuk Kalp Vakfı ve global biyofarma şirketi AbbVie’nin koşulsuz katkılarıyla düzenlenen etkinlikte; doğuştan kalp hastası çocuklar sağlıklı yaşam atölyesinde bir araya gelerek keyifli vakit geçirdiler.

“Sağlıklı yaşam bilinci oluşturulmalı”

Çocuk Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, doğuştan kalp hastalığı ile dünyaya gelen bir bebeğin zamanında doğru teşhis, uygun tedavi ve ameliyatlarla sağlığına kavuşturulmasının %90’dan fazla başarı ile mümkün olduğunu söyledi.4Bunun yanında bu çocukların enfeksiyonlardan korunma, beslenme, büyüme ve gelişmesinin yakından takip edilmesinin önemine değindi. Çocuklar ve aileleriyle Minik Kalpler Sağlıklı Yaşam Atölyesi’nde birlikte vakit geçirmekten mutlu olduklarını belirten Prof. Dr. Sarıoğlu, Ülkemizde kalp sağlığının korunması ve geliştirilmesi için sağlıklı yaşam bilincinin oluşturulmasının en önemli temel ilke olduğunu belirtti.” Ayrıca, doğuştan kalp hastalığı olan bebekler için çok önemli konulardan birinin de enfeksiyon riski olduğunu belirten Prof. Dr. Sarıoğlu, bu yüzden koruyucu hekimlik ve düzenli takip programlarının önemine vurgu yaptı.5

“Biz hasta odaklı bir şirketiz”

AbbVie Türkiye Kurumsal İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Figen Şamdancı, AbbVie olarak bebeklerin ve çocukların sağlığına büyük önem verdiklerinin altını çizdi. Hastalara her

zaman umut olmak istediklerini vurgulayan Şamdancı, özellikle bebekler ve çocuklar söz konusu olduğundan daha da hassas olduklarını belirterek bu yöndeki farkındalık çalışmalarından son derece mutlu olduklarını kaydetti.

 

Doğuştan Kalp Hastalıkları hakkında

Ülkemizde her yıl 13-15 bin bebek doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya gelmektedir. Bu çocukların %90 'dan fazlası yapılacak tedavi ve kalp ameliyatları ile sağlıklı, normal bir hayat şansına yeniden kavuşabilir. Doğuştan kalp hastası olan bebekler için en önemli konulardan biri de bu bebeklerin enfeksiyonlara daha açık olup Respiratuar Sinsityal Virüs (RSV), influenza A, B, adenovirus gibi solunum yolu enfeksiyonlarına daha kolay yakalanabilmeleridir. RSV, bebeklikte ve erken çocuklukta çok sık görülen bir virüstür. Doğuştan kalp sorunu ile dünyaya gelen bir bebeğin iyi beslenmesi, büyüme ve gelişmesinin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden de anne ve babaların çocuklarının takip ve tedavilerini aksatmamaları ciddi önem taşımaktadır. Bu tür hastalıklar, genellikle solunum ve direk temas yolu ile bulaşabileceği için bebeğe temas öncesi elleri bol sabun ve suyla yıkamak gibi basit yöntemler bu yüksek riskli bebekler için hayat kurtarıcı olabilmektedir. 

AbbVie Hakkında

2013’te Abbott’tan ayrılarak kurulan AbbVie, araştırmaya dayalı global bir biyofarma şirketidir.  Şirketin misyonu uzmanlığını, işine adanmış çalışanlarını ve yenilikçiliğe yönelik benzersiz yaklaşımını kullanarak dünyanın en ciddi ve karmaşık bazı hastalıklarına yönelik ileri tedaviler geliştirmek ve tıbbın hizmetine sunmaktır. Tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı Pharmacyclics dahil olmak üzere AbbVie dünya genelinde yaklaşık 29,000 çalışanı ile 170’ten fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirket ve çalışanları, portföyü ve taahhütleri hakkında daha fazla bilgi için: www.abbvie.com vewww.abbvie.com.tr. Twitter: @abbvie. Kariyer olanakları için Facebook ya da LinkedIn sayfamızı takip ediniz.

Çocuk Kalp Vakfı hakkında

1995 yılından bugüne faaliyetlerini sürdüren Çocuk Kalp Vakfı çocuk ve erişkinlerde görülen kalp damar hastalıklarının önlenmesi, tıbbi, ve cerrahi tedavisi konuları başta olmak üzere, toplum sağlığını ilgilendiren her konuda çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuş bir vakıftır. www.ckv.org.tr

Referanslar:

  1. Erek E., Yalçınbaş Y., Sarıoğlu T. Pediyatrik ve Konjenital Kalp Cerrahisi Temel Bilgiler ve Prensipler Acıbadem Tıp Fakültesi Yayınları, 2016.
  2. www.nhlbi.nih.gov/health-topics/congenital-heart-defects (Erişim tarihi Ocak 2018)
  3. ongenital Heart Defects,  National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI)
  4. Christo I. Tchervenkov, Cardiol Young 2008; 18(Suppl. 2): 63–69, Cambridge University Press.
  5. Daudt N. S., Zielinsky P., Transl Pediatr. 2013 Jul; 2(3): 84–86.
  6. www.ttb.org.tr/STED/sted0303/respiratuvar.pdf (Erişim tarihi: Ocak 2018)