Hoşgeldiniz 21 Ocak 2019 Pazartesi

ANJELİKA AKBAR'DAN RUSYA KONSERLERİ

7 Şubat 2018 | Etkinlikler
Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Anjelika Akbar’ın Moskova'da gerçekleştirdiği ‘Ayvazovski’nin İstanbul'u konseri büyük beğeni topladı. Boyut-One's Media işbirliği ile gerçekleşen konser sonrası Akbar’a Rusya’nın beş şehrinden konser teklifi geldi.


 Ressam Ayvazovski’nin İstanbul'a ait tablolarının, arttırılmış gerçeklik tekniği ile canlandırıldığı, Anjelika Akbar’ın konseri eşliğinde gerçekleşen, teknoloji ve sanatın harmanlandığı benzersiz projeye Rus ve Türk iş, siyaset, sanat dünyasından birçok isim katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Himayesinde, Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Moskova Büyükelçiliği ile işbirliğinde ve Türk  Hava Yolları desteği ile gerçekleşen ve büyük ses getiren Ayvazovski’nin doğumunun 200. yılı anısına “Ayvazovski’nin İstanbul’u” performansı, önümüzdeki aylarda Moskova’dan sonra St. Petersburg, Novoibirsk, Soçi, Ufa ve Kazan’da yapılacak. 

İstanbul, büyük ressam Ayvazovski’nin en sevdiği şehirdir. Anılarında İstanbul’un dünyanın en güzel şehri olduğunu tekrar tekrar belirtir.Ayvazovski İstanbul’a sekiz kez gelip, üç Osmanlı padişahının hayatına tanıklık etti.

Projenin muzik direktoru ve yöneticisi olan besteci-piyanist Anjelika Akbar'ın bestelediği "Ayvazovski Rapsodi" birçok müzik öğesinden oluşuyor; Osmanlı müziği, Dede Efendi; Kırım Tatar, Ermeni ve Kafkasya tınıları, eğitim aldığı ve yaşadığı St. Petersburg’da dinlediği Rus müziği, Avrupa seyahatlerindeki Batı Klasik Müziği… Hepsi Anjelika Akbar’ın özgün müzikleri ile bir harman oluşturmakta…

Proje, müzik ve resim sanatlarını yüksek teknolojiyle bir araya getiriyor. 

Sanat Yönetmeni, Murat Öneş müzik ve resim sanatlarını yüksek teknolojiyle bir araya getiriyor. Ayvazovski’nin tabloları canlandırılarak ‘artırılmış gerçeklik’ tekniği  ile dev perdelere yansıtılıyor.