Hoşgeldiniz 21 Ocak 2019 Pazartesi

“Türkiye Benim de Vatanım”

6 Şubat 2018 | Magazin
Malatya Uluslararası Film Festivali’nden “Türkiye Benim de Vatanım” Belgeseli

 Malatya Uluslararası Film Festivali’nin yapımını üstlendiği,Azerbaycanlı ünlü yönetmen Elçin Musaoğlu imzası taşıyan ve 15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan olaylarınkardeş ülke Azerbaycan gözüyle beyazperdeye aktarıldığı “Türkiye Benim de Vatanım” isimli belgesel, 10 Şubat 2018 tarihinde seyirci ile buluşmaya hazırlanıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesitarafından 9-16 Kasım 2017 tarihleri arasında 7. kez düzenlenenMalatya Uluslararası Film Festivali’nde birçok etkinlik tüm yıla yayılarak gerçekleştirilmeye başlanmış ve 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni konu alan bir belgeselin yapımı üstlenilmişti.Çekimleri Bakü, İstanbul, Ankara, Sakarya ve Malatya'da gerçekleştirilen belgesel, 15 Temmuz’da yaşanan olayları Azerbaycanlıların tanıklığıyla aktarmak için “kamera” demişti.

Azerbaycanlı sanatçı, işadamıve bazı vatandaşların o geceye dair izlenimlerini içeren, Türkiye’de yaşayan Azerbaycanlıların 15 Temmuz’da yaşadıkları çarpıcı olayları da tanıkların gözündenaktaran belgeselin tanıtımı Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın evsahipliğinde 10 Şubat 2018 Cumartesi akşamı Malatya’da gerçekleştirilecek.GalayaAzerbaycan'ın yanı sıra Türkiye'den de çok sayıda davetli katılacak.

Malatya Uluslararası Film Festivali Başkanı ve Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır,Türkiye ve Azerbaycan'ın çok derin bağlarla birbirine bağlı iki ülke olduklarını belirterek, 15 Temmuz Darbe Girişimi'ni konu alan “Türkiye Benim de Vatanım” isimli belgeselinin yapımını üstlenmekten duydukları mutlululuğu dile getirdi. Türkiye'deki Azerbaycanlı vatandaşların 15 Temmuz gecesinde Türk halkıyla birlikte darbecilere karşı omuz omuza mücadele verdiklerini hatırlatanBaşkan Çakır, belgeselin bu kardeşliği beyazperdeye taşıyacağının altını çizdi.

Festival Direktörü Suat Köçerise bu yıl yapımı üstlenilen belgeselde, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin Türkiye dışından nasıl gözüktüğü sorusuna Azerbaycan örneği üzerinden cevap aradıklarını söyledi. Köçer, “Belgesel, Azerbaycanlıların 15 Temmuz Darbe Girişimi karşısında Türk halkıyla birlikte verdikleri mücadeleyi ve o geceye dair yaşadıkları çarpıcı olayları aktarmasının yanı sıra, iki halk arasındaki kardeşlik ve dostluğu da bir kere daha gözler önüne seriyor” dedi. Köçer, belgeselin Malatya’da yapılacak galanın ardından 11 ve 12 Şubat tarihlerinde Malatya Avşar Sineması’nda da izleyiciyle buluşacağını belirtti.

10 Şubat Cumartesi akşamı gerçekleşecek galada gösterimi yapılacak belgeselin yönetmen koltuğunda ‘Nabat’ve ‘40. Kapı’adlı uzun metraj filmleriyle uluslararası birçok festivalde beğeni toplayan ve çeşitli ödüller alan, Azerbaycanlı yönetmen Elçin Musaoğlu oturuyor. Belgesel teklifini aldığında duyduğu mutluluğu dile getiren Musaoğlu, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin yalnızca Türkiye’ye değil aynı zamanda Türki Cumhuriyetler ve tüm Türklere karşı yapıldığını söyledi. Türkiye’nin Türkiye’den ibaret olmadığını ifade eden Musaoğlu, Azerbaycanlıların 15 Temmuz’da Türkiye’nin birçok şehrinde halkla birlikte sokaklara dökülerek direnişe katılmalarının da bundan kaynaklandığını belirtti.