Hoşgeldiniz 21 Şubat 2019 Perşembe

AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLAN ŞİŞECAM’DAN YENİ HAMLE

4 Şubat 2018 | Ekonomi
DÜZCAM ÜRETİMİNDE AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ OLAN ŞİŞECAM’DAN YENİ HAMLE

 Şişecam Topluluğu İtalya’da ikinci düzcam üretim tesisini satın almak üzere teklif verdi

Şişecam Topluluğu yeni yatırımlarının yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumundaki Topluluk, İtalya’da SangalliPorto Nogaro’dan sonra ikinci düzcam tesisine sahip olmak amacıyla Sangalli Grubu’nun ülkenin güneyinde yer alan SangalliManfredonia tesisi için teklif verdi. Şişecam Topluluğu 2016 yılında Sangalli Grubu’nun İtalya’nın kuzeyinde yer alan SangalliPorto Nogaro tesisini yaklaşık 85milyon Euro karşılığında satın almıştı.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Gerek coğrafi konumu gerekse yıllık 190 bin ton üretim kapasitesiyle SangalliManfredonia tesisinin Avrupa’daki düzcam faaliyetlerimiz açısından stratejik fayda sağlayacağını öngörüyoruz. Kasım 2016’da bünyemize kattığımız Porto Nogaro’daki tesis, Avrupa’daki rekabet gücümüze önemli katkı sağladı. SangalliManfredonia tesisinisatın almamız durumunda,İtalya’daki düzcam üretim kapasitemizi ikiye katlarken, Avrupa’daki liderliğimizi daha da pekiştirmiş olacağız. Halen İtalya’daki en büyük Türk yatırımcısı olan Topluluğumuz, değinilen satın almanın gerçekleşmesi durumunda bu alandaki liderliğini de geliştirirken, düzcam alanında da İtalya’nın en büyük iki üreticisinden biri haline gelecektir” dedi.

Düzcam, cam ev eşyası, cam ambalajvecam elyafı gibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında dünyanın önde gelen oyuncularından olan Şişecam Topluluğu, yeni yatırımlarının yanı sıra inorganik büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük düzcam üreticisi konumundaki Topluluk, İtalya’da SangalliPorto Nogaro’dan sonra ikinci düzcam tesisine sahip olmak için harekete geçti.

Şişecam Topluluğu bünyesine faaliyet gösteren Trakya Cam Sanayii A.Ş., İtalya merkezli düzcam üreticisi Sangalli Grubu’nun Monte Sant’Angelo’da yer alan SangalliManfredonia tesisinin satın alma işlemine ilişkin ihale sürecine dahil olmaya yönelik teklif verdi. İhale sürecininde önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. İtalya’nın güney bölgesinde yer alan 190 bin ton/yıl kapasiteli düzcam üretim tesisindeayrıca, 4 Milyon metrekare/yıl kapasiteli lamine hattı, 4 Milyon metrekare/yıl kapasiteli kaplama hattı ve 1,5 Milyon metrekare/yıl kapasiteli satine hattı bulunuyor.Şişecam Topluluğu 2016 yılında Sangalli Grubu’nun İtalya’nın kuzeyinde yer alan SangalliPorto Nogaro tesisini yaklaşık 85 Milyon Euro karşılığında satın almıştı.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “düzcam”, “cam ev eşyası”, “cam ambalaj” ve “kimyasallar” olmak üzere dört ana iş kolunda faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Stratejik hedeflerimize sadece organik büyümeyle ulaşılmayacağını biliyoruz. Bu nedenle özellikle yurt dışında inorganik büyümeyi önemsiyoruz. Sürdürülebilir büyüme ve yüksek performansa dayalı yatırım politikamız doğrultusunda şirket satın alma, ortak girişim ve diğer işbirliği olanaklarını içeren potansiyel tüm fırsatları değerlendirmek için sürekli çalışıyoruz. İtalya’da faaliyet gösteren düzcam üreticisi SangalliManfredonia tesisi için verdiğimiz teklif de bu proaktif ve özenli çalışmaların bir sonucudur” diye konuştu.

“İtalya’daki kapasiteyi ikiye katlarken, Avrupa’daki liderliğimizi pekiştirmiş olacağız”

Şişecam Topluluğu’nun bugün yurt dışında 12 ülkede üretim faaliyetlerini yürüttüğünü vurgulayan Ahmet Kırman, şunları söyledi: “İtalya’da krom bileşikleri üretim tesisimiz CromitalSpA ile kimyasallar alanında uzun yıllardır faaliyet göstermekteyiz. 2016 yılında SangalliPorto Nogaro ile birlikte düzcam da İtalya’daki faaliyet alanlarımıza eklendi. Bu satın alma işlemi Bulgaristan’daki düzcam operasyonlarımızlabirlikte sinerji yaratarak, Avrupa’daki rekabet gücümüze önemli katkı sağladı.Gerek coğrafi konumu gerekse yıllık 190 bin ton üretim kapasitesiyle SangalliManfredonia tesisinin de Avrupa’daki düzcam faaliyetlerimiz açısından stratejik fayda sağlayacağını öngörüyoruz. SangalliManfredonia tesisini satın almamız durumunda, İtalya’daki düzcam üretim kapasitemizi ikiye katlarken, Avrupa’daki liderliğimizi daha da pekiştirmiş olacağız.Halen İtalya’daki en büyük Türk yatırımcısı olan Topluluğumuz, değinilen satın almanın gerçekleşmesi durumunda bu alandaki liderliğini de geliştirirken, düzcam alanında da İtalya’nın en büyük iki üreticisinden biri haline gelecektir.”

Yıllık 190 bin ton üretim kapasitesine sahip olan SangalliManfredonia tesisinde lamine ve kaplama hatlarının da bulunduğuna dikkat çeken Kırman, “İtalya’daki düzcam operasyonumuzda oluşan yetkinlik, Manfredonia tesisinin alınması durumunda artarak devam edecektir. Söz konusu hatlar sayesinde ürün gamımızı daha da genişletmeyi ve İtalya’da mimari camlar pazarında en büyük üretici konumuna gelmeyi hedefliyoruz” dedi.

 

Şişecam Topluluğu Hakkında. Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğudüzcam, cam ev eşyası, cam ambalajvecam elyafıgibi camın tüm temel alanları ile soda ve krom bileşiklerini kapsayan iş kollarında küresel bir oyuncudur.“Düzcam”, “Cam Ev Eşyası”, “Cam Ambalaj” ve “Kimyasallar” olmak üzere dört ana iş grubunda faaliyet gösteren Topluluk, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, İtalya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Gürcistan, Ukrayna, Mısır ve Hindistan’da üretim yapmaktadır. Bugün dünyanın cam ev eşyasında üçüncü, cam ambalaj ve düzcamda beşinci büyük üreticisi konumundaki Şişecam Topluluğu, dünyanın en büyük 10 soda üreticisinden biriolmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya lideridir.Şişecam, 82 yılı aşkın deneyimi, 22 bine yakın çalışanı,13 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla uluslararası ölçekte bir Topluluk olarak ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam etmektedir. www.sisecam.com.tr