Hoşgeldiniz 21 Şubat 2019 Perşembe

400 milyon TL’lik entegre tesisinin temelini attı…

3 Şubat 2018 | Ekonomi
Osmaniye-Kadirli’de 400 milyon TL’lik entegre tesisinin temelini attı…


 Şenpiliç’ten 40. yılında yatırım ve istihdam seferberliğineanlamlı katkı

Türkiye’nin lider piliç üreticisi Şenpiliç’in, Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde 400 milyon TL yatırımla kuracağı entegre tesisin temel atma töreni, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şehir protokolü ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende Türkiye ekonomisinin büyümeye devam etmesi için yatırımların şart olduğunuvurgulayan Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar, “Bizim iş adamı olarakvazifemiz, yeni yatırımlar yapmak, o yatırımın etrafındaki eko-sistemibüyütmek, daha fazla insana iş ve aş fırsatı sunmak. Şenpiliç’in 40. Yılında 400milyon TL’lik yatırımla kuracağımız yeni entegre tesisimizi, ekonomimize ve halkımızakazandırmaktan büyük gurur duyuyoruz” dedi.

Törenin açılış konuşmasını yapan Şenpiliç Onursal Başkanı Haşim Gürdamar, 2018 yılında Şenpiliç’in 40. kuruluş yıldönümü olduğunu vurgulayarak, “40 yılda kaydettiğimiz mesafe, bizim olduğu kadar Türkiye’nin de başarısıdır. 40. Yılımızda Şenpiliç’in doğup büyüdüğü Sakarya’dan sonra ilk kez, ülkemizin bir başka güzide şehrinde, Osmaniye’de yeni bir yatırımın temelini atıyoruz.Bizim iş adamı olarak vazifemiz, yeni yatırımlar yapmak, o yatırımın etrafındaki eko-sistemi büyütmek, daha fazla insana iş ve aş fırsatı sunmaktır. Türkiye ekonomisinin 2017’de sergilediği önemli büyüme performansının sürdürülebilmesi içinde yatırımların artması şart!”dedi.

Şenpiliç Kadirli tesisi, 200 kilometre yarıçaplı bir ekosistem yaratacak

Şenpiliç, Osmaniye Kadirli’de ilk etapta günlük 450.000 adet kesim kapasiteli bir Kesimhane ile yıllık 579.500 ton üretim kapasiteli bir Yem Fabrikası kuracak. Bunu önümüzdeki dönemde Kuluçkahane ve Damızlık çiftlikleri izleyecek. Entegre tesisin bu yılın son çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.

Şenpiliç’in Kadirli’de 400 milyon TL tutarında yatırımla kuracağı entegre tesis, 200 kilometre yarıçaplı bir alanda ekosistem yaratacak. Çevredeki 840 çiftlikle anlaşma yapılacak. Toplam3.500 kişiye istihdam sağlanacak. Bu da yaklaşık olarak 20 bine yakın kişinin yaşamına dokunulacağı anlamına geliyor. Şenpiliç bu yönüyle hükümetin başlattığı istihdam seferberliğine de anlamlı bir katkı yapıyor.

1978 yılında dönemin mütevazı şartlarında kurulan Şenpiliç, bugün 320 bin tonluk piliç eti kapasitesi, 1,8milyar TL’yi aşan cirosu ve yüzde15pazar payıyla Türkiye’nin en büyük entegre piliç üreticisi konumunda bulunuyor.

Şenpiliç Hakkında

Şenpiliç’in temelleri, 1978 yılında Haşim Gürdamar’ın Gebze’de kurduğu yetiştirme çiftliğiyle atılmıştır. Şenpiliç bugün, 320 bin tonluk piliç eti kapasitesi ve 1,8 milyar TL’yi aşan cirosuyla Türkiye’nin en büyük entegre piliç eti üreticisidir. 24 damızlık çiftliği, 2 kuluçkahane, 2 yem fabrikası, en son teknolojik donanımlara sahip Söğütlü ve Alifuatpaşa kesimhanelerive ileri işlemfabrikasıyla faaliyet göstermektedir. Geniş satış ağı aracılığıyla Türkiye’nin 81 iline günlük olarak piliç eti dağıtım ve satışını gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin ‘En büyük ilk 100 sanayi kuruluşu’ içinde 69.sırada yer alanve %15pazar payıyla Türkiye’de piliç eti sektörünün lideri olan Şenpiliç, Irak, Libya, Rusya, Gürcistan, Afrika, Uzakdoğu, Körfez Ülkeleri ve Türki Cumhuriyetleri’ne yılda 30.000tona yakın ihracat gerçekleştirmektedir.