Hoşgeldiniz 11 Aralık 2018 Salı

Dişli, SAÜ Araştırma görevlisini tebrik etti

21 Aralık 2017 | Haberler
Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, “VII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışması Makale Kategorisinde birincilik ödülünü alan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Görevlisi Zübeyde Özben’i makamında ağırlayarak çalışmalarında başarı diledi.


 Meridyen Derneği Hadis ve Siyer Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen VII. Hadis ve Sîret Araştırmaları Yarışmasında “Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı” adlı çalışması ile Makale Kategorisinde Birincilik Ödülü kazanan Zübeyde Özben’i makamında ağırlayan Başkan Dişli, Özben’e yaptığı çalışmalarla ilgili sorular sorarak ilime yapmış olduğu katkıdan dolayı tebrik etti.

HANEFİ MEZHEBİ Hanefi mezhebinin daha çok Türkiye, Suriye, Irak, Pakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Afganistan; Çin'in Sincan Uygur eyaletinde, Kafkaslar ve Balkanlar'da yaygınlık kazandığını ifade eden Özben, “ İsmini mezhep kurucusu Ebu Hanife’den alan Hanif sözcüğü, İslam öncesinde Allah'ın birliğine inanan ve İbrahim'in dininden olanları tanımlamakta kullanılırdı. Hanefi mezhebi hakkında araştırmalarımda sadece 31 adet kitap yazıldığını gördüm ve buradan yola çıkarak ‘Hanefîlerin Mukaddime Temelli Hadis Usulü Literatürüne Katkısı’ konulu 13 sayfalık makale yazarak Hanefilerin de katkısı olduğunu anlatmaya çalıştım”dedi.

İSLAM KÜLTÜRÜ Başkan Dişli, kendilerini ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını belirten Başkan Dişli, Hadis ve siret alanında ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalara destek sağlamak ve yeni çalışmaların yapılmasını teşvik etmek amacıyla bu tür yarışmaların önemli olduğunu ifade ederek, “İslam kültürünü çok iyi anlayıp, dünyaya karşı ona göre savunmamızı yapmamız” gerekiyor”dedi. Dişli, ziyaret sonunda Araştırma Görevlisi Zübeyde Özben’e çiçek verdi.