Hoşgeldiniz 21 Ocak 2019 Pazartesi

Organ sırası beklemek 5 yıl içinde tarih olacak

15 Aralık 2017 | Haberler
Yıldız Teknopark içinde faaliyet gösteren AxolotlBio’nun geliştirmeye devam ettiği 3 boyutlu biyo baskı cihazıyla, işlevini gerçekleştiremez hale gelen organlar tarih olacak. Baskı cihazı sayesinde, hasta kişinin kök hücresini, laboratuvar ortamında çoğaltarak, yapılması istenen organ dokularıyla karıştırıp 3 boyutlu bir şekilde çalışabilen bir organ basmak ve nakil yapmak 5 yıl içinde mümkün hale gelecek


 Yıldız Teknopark, işlevsiz hale gelen organ problemini ortadan kaldıracak çalışmalarıyla tıpta çığır açıyor. Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi içinde KOSGEB’in Ar-Ge ve İnovasyon Programı’ndan hibe alarak 2017’de kurulan AxolotlBio, geliştirmeye devam ettiği 3 boyutlu biyo baskı cihazıyla işlevini gerçekleştiremeyen organları yeniden basacak. Bu sayede, kişinin kök hücresini, özel laboratuvar ortamında çoğaltarak, yapılması istenen organ dokularıyla karıştırıp katmanlı bir şekilde organ basmak ve nakil yapmak 5 yıl içinde mümkün hale gelecek.

“Organ nakli bekleyen insan sayısı günden güne artıyor”

AxolotlBio’nun projesiyle tıpta çığır açacak yeniliklere bir yenisini daha eklediklerini ifade eden Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Günümüzde organ nakli bekleyen insan sayısı günden güne artmasına rağmen, bağışçı sayısı maalesef aynı oranda artmıyor. Buna, bağışçının verdiği organın çeşitli sorunlar nedeniyle bağışlanan kişiye uyumsuz olması ihtimali de eklenince ortaya “uzun yıllar uygun organ için sıra beklemek” gibi gerçekten vahim bir durum çıkıyor. Bu projenin, işlevini kaybetmiş organ problemi yaşayanların umudu olacağına inanıyoruz” dedi.

“Türkiye’de bir ilk olan proje, globalde fark yaratıyor”

AxolotlBio Kurucu Ortağı Can Garipoğlu, Türkiye’de bir ilk olan projeye ilişkin yaptığı açıklamada,Globalde yer alan 3 boyutlu biyo baskı cihazlarının çoğunun kolay kullanılabilir olmaması, yalnızca operatör aracılığı ile kullanılmaya imkan tanıması, yüksek maliyete sahip olması, çok farklı fiziksel ve kimyasal özellikteki ürünleri basabilme noktasında kolay revize edilememesi gibi sorunları bulunuyor. Bizim cihazımız ise kolay kullanımlı, geliştirmeye açık, geniş bir aralıkta materyal basımına imkan tanıması ve maliyet avantajı itibarıyla fark yaratıyor” dedi.

“Başta MENA Bölgesi ve ABD pazarını hedefliyoruz”

Garipoğlu, “Rejeneratif Tıp, Doku Mühendisliği, Moleküler Biyoloji, Genetik, Kanser Araştırmaları, Yapay Organ Çalışmaları, Eczacılık alanlarında faaliyet gösteren akademisyenler ve ilaç sanayisine çözüm sağlıyoruz.Projemiz sayesinde orta vadede sık yaşanan organ uyuşmazlığı sorununun önüne geçecek çalışmaların hızlanmasını sağlayacağız. Bu projemizle, 2018’de Harvard, MIT, PennState gibi üniversitelerle iş ortaklığı gerçekleştirmek istiyor ve yıl bitmeden 2 Milyon TL’lik bir satış hacmi öngörüyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde de başta MENA Bölgesi (Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkeleri) ve ABD olmak üzere globale hızla açılıp pazarı domine etme gibi bir hedefimiz var. Aynı zamanda ilaç, kozmetik ve dental sektörüne yönelik, 3 boyutlu biyo basım cihazı ile basılan, yüksek katma değerli, globalde öncü olacak inovatif ürünler geliştirme çalışmalarımıza da devam ediyoruz” diye konuştu.

Yıldız Teknopark Hakkında:

YTÜ Davutpaşa Kampüsü’nde 2009 yılında faaliyete başlayan Yıldız Teknopark, Davutpaşa ve İkitelli yerleşkeleriyle birlikte toplam 170 bin metrekarelik alanda faaliyetlerini yürütmektedir. Yazılım, bilişim ve iletişim teknolojileri, telekomünikasyon, elektronik, ilaç, makine ve teçhizat imalatı, kimya, havacılık, enerji, savunma sanayi, inşaat, gıda gibi farklı sektörlerde Ar-Ge çalışmalarını yürüten Yıldız Teknopark; 270 Ar-Ge firması, 90 kuluçka firması ve 7 binden fazla kalifiye Ar-Ge ve yazılım personeline ev sahipliği yapıyor.

Detaylı bilgi: www.yildizteknopark.com.tr