Hoşgeldiniz 11 Aralık 2018 Salı

EnEffTurN Projesi Sona Erdi

15 Aralık 2017 | Ekonomi
Türkiye’de Enerji Verimliliği Enervis Çatısı Altında Ele Alındı


 Alman enerji şirketi EWE AG ve EWE Turkey Holding grup şirketlerinden Enervis işbirliği ile Nisan 2015’de başlayan “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi sona erdi. 7 Aralık’ta Bursa’da EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısında, projenin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine de panel düzenlendi. Projeye finansman sağlayan Alman yatırım şirketi DEG ve EWE AG’den proje koordinatörlerinin yanı sıra GOSB (Gebze Organize Sanayi Bölge Teknik Müdür Yardımcısı Hülya Kaynak, BTSO (Bursa Ticaret ve Sanayi Odası) Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu, Bursa Enerji Verimliliği Derneği- ENVERDER Başkanı Dr. Mustafa Uysal, Bursa Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, Bursa Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Remzi Çınar ve Bursa’nın önde gelen sanayi kuruluşları datoplantının katılımcıları arasındaydı.

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden EWE AG ve EWE Turkey Holding bünyesinde hizmet veren Enervis işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Enerji Verimliliği – EnEffTurN (Energy Efficiency in Turkey Now)” projesi 7 Aralık Perşembe günü Bursa’da EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binasında gerçekleştirilen kapanış toplantısı ile sona erdi. Toplantıda,  EnEffTurN projesinin genel değerlendirmesinin yanı sıra işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı, uygulamaları ve Inovatif Enerji verimliliği çözümleri üzerine de bir panel düzenlendi.

Yaklaşık 2 yıl süren projeye Bursa ve Gebze’den katılım gösteren 20 sanayi kuruluşunun yer aldığı toplantının açılış konuşmasını ise Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu,  Enervis Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Heinrich Tschochohei, EWE Turkey Holding CEO’su Dr. Frank Quante, Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bölge Müdür Yardımcısı Hülya Kaynak ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Konseyi Başkanı Erol Dağlıoğlu yaptı.

EnEffTurN’e Gebze ve Bursa’dan katılım gösteren 20 sanayi kuruluşunda toplamda 57 enerji verimliliği proje fırsatı tespit edildi. EnEffTurN projesiyle tespit edilen tüm proje fırsatlarıyla, 35.582 MWh enerji tasarrufu elde edilmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 4,5 Milyon TL yıllık enerji tasarrufu anlamına geliyor. Bu sayede, söz konusu tesislerde bir yıl içerisinde 11.524 ton karbondioksit gazısalınımının azaltılması sağlanacak.

Türkiye’de toplam elektrik tüketiminin yüzde 47’sinin sanayi tesislerinde gerçekleştiğinin altını çizen Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu;

“EnEffTurN projemiz sayesinde Türkiye’nin ne kadar ciddi bir enerji verimliliği potansiyeline sahip olduğunu gösterdiğimizi düşünüyorum. Atölyelerimize katılan sanayi kuruluşları, enerji verimliliği sayesinde ne kadar tasarruf edebileceklerini görmenin yanı sıra enerji verimliliği projelerini uygulama fırsatı da buldu. Enervis olarak, Alman EWE AG’den aldığımız bilgi birikimiyle Türkiye’de teknoloji ve güven odaklı bir iş ortağı olarak, enerji verimliliği alanında öncü rolümüzü sürdüreceğiz.” dedi.

20 sanayi kuruluşunda detaylı enerji verimliliği çalışmaları yapıldı Nisan 2015’de başlayan projenin ilk atölyesi Almanya’nın Bremen kentinde gerçekleşirken, ikinci atölye Gebze’de ve üçüncü atölye de Bursa’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında  Bursa ve Gebze’den  20 sanayi kuruluşuna, Türkiye’de ve Almanya’daki enerji verimliliği faaliyetleri karşılaştırmaları yapıldı.İşletmeler ziyaret edilerek, etüt çalışmaları değerlendirildi. Enerji kullanımı ve enerji tüketimi analiziyle işletmelerin enerji tüketim noktaları tespit edilmeye çalışıldı.Ayrıca saha ziyaretleri gerçekleştirilerek enerji verimlilik çalışmaları üzerine işletmelerin teknik kadrosu ile görüşüldü.

Diğer yandan yine proje kapsamında, Ankara’da, Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde (YEGM) bir paydaş toplantısı gerçekleştirildi. YEGM’e yapılan ziyarette ise projeye katılan firmalar, proje hedef ve sonuçları, yapılan ve planlanan çalışmalar YEGM Genel Müdürü Dr. Oğuz Can’a aktarıldı.

Projede yapılan tüm çalışmalarda toplamda 57 proje fırsatı tespit edilirken, katılımcı sanayi kuruluşlarının enerji profilleri ortaya konarak enerji verimliliği alanında know-how aktarımı yapıldı.

Toplantıda düzenlenen panellerde OSB’lerin ve işletmelerin enerji verimliliğine bakış açısı ile uygulamaları hakkında bilgiler aktarıldı. Bursa Organize Sanayi Bölgesi adına Proje Koordinatörü Nilay Durukan, Bursa OSB’de gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları hakkında konuşurken Teknik Uzman Emre Zengin de Gebze OSB’deki yeni ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği uygulamaları ve VAP Destekleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Toplantıda, EWE AG Enerji Verimliliği Yöneticisi Dr. Heinrich Tschochohei, Almanya’daki enerji verimliliği kanunları ve gerçekleştirilen enerji verimliliği çalışmaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. ENVERDER Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ziya Söğüt ise sanayide enerji verimliliği konusunda bilgilerini aktardı.

Bursa ENVERDER Başkanı Dr. Mustafa Uysal’ın başkanlığını yaptığı panelin ikinci oturumunda, inovatif enerji verimliliği çözümleri ele alındı ve verimli sistem çözümleri sunan firmalar inovatif çözümlerini paylaştı. 

EnnEffTurN proje kapanış toplantısı, sunumların ardından düzenlenen plaket töreni ile devam etti.  Toplantı, düzenlenen Leed platinum sertifikalı EWE Bursagaz Genel Müdürlük Binası gezisi ile son buldu.

EWE Turkey Holding Hakkında: Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir. EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye doğal gaz sektöründeki en büyük beş enerji ticaret şirketinden biri olan EWE Enerji ile birlikte endüstriyel müşteriler, elektrik santralleri ve yerel dağıtım şirketleri için tedarikçi olarak ülke genelinde hizmet vermektedir. EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise;  enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir. EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 120.000 abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Enervis Hakkında:

Enervis 85 yıllık deneyime sahip EWE AG’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler alanlarındaki know-how’ı ile Türkiye’de sahip olunan sektörel bilgi birikimi, tecrübeli insan kaynağı ve gelişmiş teknolojik altyapıyı birleştirerek Türk halkı ve sanayisinin hizmetine sunmaktadır.

Sanayide ve binalarda enerji verimliliği etüt ve danışmanlık hizmetleri, anahtar teslim taahhüt işleri, yenilenebilir enerji uygulamaları ve danışmanlığı, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri kurulum danışmanlığı, teknik mesleki eğitim ve sertifikalandırma, doğal gaz sayaç kalibrasyonu konularında faaliyet gösteren Enervis, 320 çalışanı ile enerji hizmetleri sektörünün öncü kuruluşları arasında yer almaktadır.