Hoşgeldiniz 21 Ocak 2019 Pazartesi

2.Tavuklu Yaratıcı Tarifler Yemek Yarışması

9 Aralık 2017 | Etkinlikler
Özgün Yeni Tavuklu Tariflerle Sofralarımız Daha da Lezzetleniyor…

 Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu tarafından ikincisi düzenlenen “Tavukla Yaratıcı Tarifler”  Yarışması’na tarif yağdı. Bin başvuru 450 tarif arasından finalde ipi göğüsleyen ‘RollChickenRoyalee’ tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Sercan Ergün oldu. Türkiye’nin dijital platformda düzenlenen en büyük ödüllü yarışmasının finaliEKS Mutfak’ta gerçekleştirildi.

Sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatıyla sofralarımızın her daim baştacı tavuk etini, genelde ızgara ve haşlama olarak tüketiyoruz. Oysa biraz hayal gücüyle daha önce hiç tatmadığımız tavuklu lezzetler yaratmamızın önünde hiçbir engel yok.

“10 tavuklu özgün lezzet finale kaldı”  Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu (STBP), dijital platformda ikincisini düzenlediği “Tavukla Yaratıcı Tarifler”  Yarışması’na, mutfakta zamangeçirmeyi seven ve elinin lezzetine güvenen tavuk tutkunlarını davet etti. Türkiye’de sosyal medya üzerinden düzenlenen en büyük ödüllü yarışmaya adeta tarif yağdı.

Jüri Üyeleri BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıSüleyman Öztürk, Şenpiliç Yönetim Kurulu Üyesi Gül Altıkulaç, Şef Eyüp Kemal Sevinç, Şef ve Gurme Haldun Tüzel, Yemek Stilisti İnci Bak ve Diyetisyen Olcay Barış, finale kalan 10yarışmacıyı ve tavuk eti kullanılarak yapılan en yaratıcı tarifleri belirledi.

“Kazanan ‘RollChickenRoyalee’ tarifi oldu” Heyecanlı bekleyişin ardından büyük gün geldi ve ‘2. Tavukla Yaratıcı Tarifler’  Yarışması’nın 10finalisti, özgün tavuklu yemeklerini bu kez Jüri karşısında pişirdi. 8 Aralık’ta EKS Mutfak Akademisi’nde gerçekleşen mutfak maratonunun kazananı ve 7 bin 500 TL’lik büyük ödülün sahibi ‘RollChickenRoyalee’, tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Sercan Ergün oldu.‘Pesto Sos Eşliğinde Kinoalı Tavuk Bohça’ tarifi ile yarışmaya Konya’dan katılan Meryem Nur Boz yarışmada ikinci sırada yer alarak 5 bin TL, ‘Greyfurt Soslu Patlıcanlı Tavuk’ tarifi ile yarışmaya İstanbul’dan katılan Tülay Gündoğdu da üçüncülük ödülü ve 2 bin 500 TL ödülün sahibi oldu. Kazananlara ödülleri EKS Mutfak’da düzenlenen törenle jüri üyeleri tarafından takdim edildi.

“Kişi başına 23 kg olan yıllık beyaz et tüketimimizi 2025’e kadar 32,9 kg’a yükseltmeyi hedefliyoruz”  Jüri Üyesi Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR)Başkan Yardımcısı Süleyman Öztürk, “Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak, amacımız sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatıyla aile bütçesine katkı sağlayan tavuk etinin daha çok tüketilmesine hizmet etmek. Ülkemizde kişi başına et tüketimi dünya ortalamasının altında ve 2016 yılı verilerine göre 37,5 kilogram. Bunun 23 kilogramı kanatlı eti. Başka ülkelere bakarsak OECD 2015 yılı verilerine göre ise dünyada kişi başı et tüketimi Amerika Birleşik Devletleri’nde 95 kg, Avrupa Birliği’nde ise 68 kg. BESD-BİR ve Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu olarak hedefimiz 2025 yılında Türkiye’de kanatlı eti tüketimini kişi başına 32,9 kilograma çıkarmak. Böylelikle kişi başına et tüketiminde özellikle kanatlı etindeki artışa bağlı olarak Dünya ortalamasının üstüne çıkacağımızı tahmin ediyoruz.” dedi.

Dünyanın önde gelen bilimsel araştırmalarının tavuk etinin sağlıklı ve dengeli beslenme, bedensel ve zihinsel gelişim için her yaşta tüketilmesi gereken hayvansal protein kaynaklarının başında geldiğini ortaya koyduğunu belirten Öztürk, “İkinci kez düzenlediğimiz ‘2.Tavukla Yaratıcı Tarifler’ Yarışmamızla hedefimiz tavukla pişirilebilen lezzetli tariflerin çeşitliliğini arttırmaktı. Bu konuda başarıya ulaştık. Yarışmamıza gösterilen ilgi bizi çok mutlu etti. Biz de bu özgün tavuklu lezzetler hepimizin evlerinde sofralarında yer alabilsin diye ilk 50 tarifi ilk yarışma sonrasında yaptığımız gibi kitaplaştırıyoruz. ‘Tavukla Yaratıcı Tarifler’ Yarışmamızın üçüncüsünün daha da etkin geçmesini hedefliyoruz” dedi.

“Yarışmaya katılan tarifler şeflere ilham verecek çeşitlilikte ve yaratıcılıkta” ‘2.Tavukla Yaratıcı Tarifler’ Yarışması’ Sözcüsü Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinçise yarışmaya katılan tariflerin şeflere ilham verecek çeşitlilikte ve yaratıcılıkta olduğunu söyledi. Tavuk etinin sağlıklı ve lezzetli olmasının yanında geleneksel mutfaktan füzyon mutfağına kadar çok çeşitli tariflerde kullanılabilen, çabuk pişme özelliği ile çok pratik bir protein kaynağı olduğunun altını çizen Sevinç, yarışmaya katılan tavuklu yaratıcı tariflerin çeşitliliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve  “Tavuk eti 7’den 70’e herkesin sevdiği bir lezzet. Gerçekleştirdiğimiz ikinci yarışmayla bu lezzetin keyfine varmak için daha çok tarife sahip olduk.Üçüncü organizasyonumuz için hevesli aşçılarımız şimdiden çalışmaya başlasınlar” dedi.  

“En yaratıcı tavuk tarifleri ikinci kez yarıştı” Türkiye’nin dijital ortamda gerçekleştirilen en büyük ödüllü yarışması ‘2.Tavukla Yaratıcı Tarifler’ Yemek Yarışması, ilk kez 2015 yılında Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Sağlıklı Tavuk BilgiPlatformu (STBP) tarafından düzenlendi. Genç, yaşlı, amatör, profesyonel yemek yapmayı seven herkese kapılarını açan yarışmaya “Tavuk etiyle en yaratıcı tarifi ben yaparım” diyen lezzet meraklıları katıldı.

Tavuklu Yaratıcı Tarifler Yemek Yarışması

1. Sercan Ergün İstanbul

KEREVİZ PELTESİ İÇİN; 3 adet büyük boy kereviz, 2 adet kuru soğan, 2 diş sarımsak, 750 gr. Süt, 5 gr taze kekik, sıvı yağ, tuz,karabiber BROKOLİ PELTESİ İÇİN; 600 gr brokoli, 1 adet kuru soğan, 20 gr taze zencefil, 1diş sarımsak, 200 gr krema, sıvı yağ, tuz,karabiber RULO TAVUK İÇİN: 6 adet kemiksiz açılmış tavuk but ,750 gr ıspanak, 1adet kuru soğan, 1diş sarımsak, sıvı yağ, tuz,karabiber MANTAR RAGU İÇİN; 750 gr mantar, 2 adet kuru soğan, 1adet domates, 2 diş sarımsak, sıvı yağ, tuz,karabiber, bağlamak için toz parmesan peyniri 100 gr.CHEDAR SOS İÇİN; 400 gr chedar peyniri, 100 gr krema, taze kekik

Kereviz peltesi yapılışı;tavaya sıvı yağı koyup içine kuru soğan ve sarımsakları doğrayıp kavuruyoruz,sonra içine soyduğumuz kerevizleri koyup kavuruyoruz iyice kavrulan kerevizlerin içine süt ilave edip pişmeye bırakıyoruz,pişen kerevizleri turbomaxa atıp püre haline getiriyoruz içine taze kekik tuz karabiberi ilave edip sos fişeklerine alıyoruz.

Brokoli peltesinin yapılışı;tavada kuru soğan sarımsak zencefili kavurup tuz karabiberle tatlandırıp beklemeye alıyoruz. Sonra ayrı bir tencerede brokolileri haşlayıp haşlanan brokolilerle kavrulan diğer malzemeleri turbomaxa atıyoruz,kıvam vermek içinde içine krema ilave ediyoruz.

Tavuk rulonun yapılışı; 1adet kemiksiz tavuk butustreç içine koyup et döveceği ile genişletiyoruz sonra üstüne tuz karabiberi serpip beklemeye alıyoruz ayrı bir tencerede kuru soğan sarımsak ve ıspanağı kavurup tuz karabiber ile tatlandırıyoruz, ardından streçe tavuk budu açıp üzerine kavrulmuş ıspanağı koyup sarıyoruz.Streç ve folyo ile sonra önceden ısıtılmış fırında 30 dk. pişiriyoruz.

Mantar ragu yapılışı;kuru soğanı sarımsağı ve mantarları tavada kavuruyoruz,içine su ilave edip pişmeye bırakıyoruz koyulaşan suyunu ayırıyoruz (yemeği süslerken kullanmak için)pişmeye yakın domatesleri ilave edip biraz döndürüp toz parmesan peyniri ile bağlıyoruz.

Chedar sosun yapılışı;Chedar peynirlerini tavada eritiyoruz içine taze kekikleri ilave edip turbomaxa alıp çekiyoruz yoğunluğunu ayarlamak için ise krema ilave ediyoruz.

Not: Tabak süslemeleri için dekor yenilebilir çiçekler bulundurursak tabağımız daha hoş duracaktır...

Tavuklu Yaratıcı Tarifler Yemek Yarışması

2. Meryem Nur Boz Konya

800 gr. tavuk fileto (göğüs), 10 yemek kaşığı beyaz kinoa, 2 adet kırmızı kapya biber, 1 adet yeşil biber, 1 adet sarı biber, 3 adet kuru soğan, 3 diş sarımsak, 6 adet kuru domates, 1 çay bardağı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı domates salçası,1 yemek kaşığı acı biber salçası, 500 gr kaşar peyniri, yarım demet maydanoz, 2 limon, tuz, karabiber, pul biber, kimyon, acı kırmızı toz biber. PESTO SOS İÇİN: 1 demet taze fesleğen, 1 demet roka, 300 gr. rendelenmiş parmesan peyniri, 1 diş sarımsak, 200 gr ceviz, 1 su bardağı süt, 6 yemek kaşığı zeytin yağı DOMATES SOS: 5 tane domates, 1diş sarımsak, 100 gr tereyağı, 6 adet kuş konmaz.

KKinoalar haşlanır.

Başka bir tavada yağ, soğan, biberler, kavrulur. Salça eklenir en son baharatlar ve kinoa eklenir.5-10 dk. pişirilir.

Tavuk göğüsler ince katmanlar halinde kesilerek dövülür. Karabiber ve tuz eklenir.

Cupcake tepsisine yerleştirilir.

İçine kinoalı dolgu eklenerek üstü kapatılır. 200 derece de 30 dk. pişirilir.

Çıkmaya yakın kaşarlar eklenerek eriyene kadar pişirilir.

Pesto sos ile ikram edilir.

Tavuklu Yaratıcı Tarifler Yemek Yarışması

3. Tülay Gündoğdu İstanbul

1.5 Kg kemiksiz ızgaralık tavuk eti (Çok küçük doğranmış), 4 adet kemer patlıcan (Uzunlamasına doğranmış), 2 adet orta boy kurusoğan (Doğranmış), 2 adet çarliston biber (Doğranmış), 5 iri diş sarımsak (Doğranmış), 2 adet orta boy domates (Rendelenmiş), 2 tatlı kaşığı acı biber salçası, 2 çay kaşığı köri, 2 çay kaşığı kajun baharatı, 3 çorba kaşığı pilavlık bulgur, 5 çorba kaşığı zeytin yağı, 1.5 çay bardağı vişne kurusu (suda biraz bekletilmiş), TuzKöftesi için: 800 gr tavuk kıyması (400 gr kemiksiz ızgaralık but, 400 gr göğüs eti), 1 adet büyük boy kuru soğan (Rendelenmiş), 1.5 su bardağı tam buğday ekmek içi (Çekilmiş), 4 diş sarımsak (Rendelenmiş), 1 çay kaşığı kimyon, 1 çay kaşığı karabiber(Taze çekilmiş), 1 çay kaşığı zerdeçal, 1 çay kaşığı kişniş, Tuz Kızartmak için:SıvıyağGreyfurt sosu için:1,5 su bardağı kırmızı greyfurt suyu, 1,5 çorba kaşığı tepeleme mısır nişastası, 1,5 çorba kaşığı toz şeker, 1/4 su bardağı su (gerekirse)Köfteleri bulamak için: un süslemek için: küçük kırmızı turplar (5-6 tane)

Büyük bir tavada zeytinyağında soğan kavrulur. İçine biber ve sarımsak eklenip biraz daha kavrulur. Biber salçası eklenip kavrulmaya devam edilir. Tavuk etleri ilave edilerek etler yarı pişene kadar kavrulur. Bulgur eklenip karıştırılır. En son domates ve kuru vişne, tuz ve baharatlar eklenip pişirilir.

Ayrı bir tavada patlıcan dilimleri hafif kızartılır. Yuvarlak bir kek kalıbına kenarları dışarıya sarkacak şekilde döşenir. Hazırlanan tavuklu harcın tamamı kalıba dökülüp eşit olarak yayılır. Patlıcan dilimleri üzerine kapatılır. Servis tabağına ters çevrilerek kalıp çıkartılır.

Köfte için bütün malzemeler karıştırılıp yoğurulur. Küçük yuvarlak köfteler yapılarak una bulanır ve kızgın yağda kızartılır. Başka bir küçük kapta sos malzemeleri karıştırılıp koyulaşana kadar pişirilir. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra sos patlıcanların üzerine gezdirilir. Üzerlerine köfteler dizilip aralarına küçük turp dilimleri dizilir.

Geri kalan köfteler kalıbın orta kısmına doldurulur. Dilimlenerek servis yapılır.

BESD-BİR Hakkında:

Beyaz et tüzel temsilcisi durumunda bulunan BESD-BİR, sektörün sorunlarına sahip çıkmak amacıyla 1992 yılının son günlerinde "Damızlık Tavukçuluk Derneği’ olarak kurulmuş 1994 yılında beyaz et sanayicilerinin de katılımı ile “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği" (BESD-BİR) adını alarak geniş tabanlı yeni bir oluşum haline gelmiştir. Birlik, bugün Türkiye'nin toplam kanatlı eti, kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yaklaşık %94’ünü karşılamakta ve kanatlı sektörünü en üst düzeyde temsil etmektedir. Derneğin amacı kanatlı eti sanayinin gelişmesi, işletmelere katkı sağlayacak değerler yaratılması, sektörün en doğru şekilde temsili ve kamu-sanayi ilişkilerinde gerekli iletişimin sağlanması için çalışmalar yapmaktır. BESD-BİR'e kayıtlı 29 üye firma bulunmaktadır. BESD-BİR sektörün gelişimi için ilgili tüm paydaşları ile birlikte çalışmaktadır.

http://www.besd-bir.org/

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu(STBP) Hakkında

Ülkemizde üretilen tavuk etinin %85’ini gerçekleştiren, kanatlı sektörünün önde gelen firmaları;◦Tüketicileri, medyayı ve kamuoyunu sağlıklı tavuk eti tüketimi konusunda bilinçlendirmek, sağlıklı beslenme açısından tavuk etinin önemini vurgulamak ve gündeme taşımak, sektörle ilgili bilimsel temeli olmayan iddialardan dolayı kamuoyunda oluşan yanlış algıların düzeltilmesi, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi hedefi ile uzman kişilerin tüketicilere doğru ve güvenilir bilgi aktarmasını sağlamak, gıda güvenliği alanındaki uluslararası sistemleri ve yüksek üretim standartlarını, faaliyet gösteren diğer sektör kuruluşlarında yaygınlaştırmak amacıyla 2005 yılında "Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu “nu oluşturmuştur. STBP’nin nihai hedefi; toplumumuzu beslenmede önemli rolü olan bu değerli protein kaynağı ile buluşturarak beyin gücü yerinde, sağlıklı, başarılı ve mutlu nesiller yetişmesine katkı sağlamaktır. 

http://www.sagliklitavuk.org/