Hoşgeldiniz 22 Ekim 2018 Pazartesi

ÇİN SİNEMASI İLE MİDWOOD "RANDEVU"SU GERÇEKLEŞTİ

4 Aralık 2017 | Haberler
“ÇİN’İN EN ÖNDE GELEN YAPIMCI VE YÖNETMENLERİ 20.RANDEVU İSTANBUL ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ kapsamında MIDWOOD’DA BULUŞTU”


 Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından bu yıl 20. kez gerçekleştirilen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali,2020 yılında 30 milyar dolara ulaşacağı öngörülen, her yıl ortalma 800 filmin çekildiği, yılda 8milyar dolar bilet satılan, dünyanın en büyük sinema pazarlarındanÇin Film Endüstrisi’nin önde gelen yapımcıve yönetmen konuklarıylaile birlikteMidwoodİstanbul Film Stüdyo Kompleks’iniziyaret etti.

20. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivalikonuğu olarakİstanbul’da bulunan Çin Sineması’nınen önde gelenyapımcı ve yönetmenleri Büyükçekmece’deki 505 dönüm arazide yapımı devam eden ve 2018 sonunda dünya film endüstrisine hizmet vermeye başlayacak Midwoodİstanbul Stüdyoları’yla ilgili gelecek projelere yön verecek bir toplantı gerçekleştirdi.

Ziyaret sırasında bir de sunum yapan Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San“2018 yılında faaliyete geçecek olan Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleks’in Türkiye sinemasına yüksek standart, kalite ve teknolojisiyle farklı bir boyut getirirken Avrupa’nın en büyük sinema kompleksi olarak dünya sinema endüstrisini de Türkiye’ye taşıyacağını belirtti. “

Ahmet San’ın konuşmasından sonra yılda 400 film yapılan dönemlerde büyüdüğünü dile getirerek sözlerine başlayan TÜRSAK Vakfı Yönetim KuruluBaşkanı Fehmi Yaşar, sinemaların yavaş yavaş kapandığı, yılda artık 200 den az filmlerin çekildiği bir dönemde yaşadıklarını anlattı. Kendi hayatının en aktif döneminin artık sinemanın gerilediği döneme rastlamasının üzüntüsünü yaşadığını belirten Yaşar, bugün sinemaya vakıf yoluyla hizmet ettiğini dile getirdi. Midwood projesinin kendilerini çok heyecanlandırdığının altını çizen Fehmi Yaşar, Midwood’un Türk sinemasında endüstriyel ihtiyacı karşılayacak, emek israfını azaltacak filmlere hız ve kalite sağlayacak bir atmosfer yaratılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Çin’in en tanınmış yapımcı ve yönetmenlerinden YuanWeidong, Midwood’unsunacağı kaliteli ekip ve yüksek teknoloji ekipman ile dünya film endüstrisinekatacaklarından duyduğu heyecanı belirtti.  Usta yönetmen ZhangJianhuaözellikle Fuat Güneryönetimindeki 120 kişilik orkestranın canlı kayıt da yapabileceği bir ses kayıt stüdyosunun da bulunduğu post prodüksiyon ünitelerinden faydalanabileceğini öğrendiği için çok memnun oldu. Çin’in en tanınmış yönetmenlerinden GuoYonghaoise 28 metre yüksekliğinde ve 6 metre derinliğinde olan 2.350 m2’lik “su tankı” nı öğrenince uzun süredir üzerinde çalıştığı deniz savaşları projesiyle ilgili Midwood detaylı görüşmelere başlayacağını bildirdi.