Hoşgeldiniz 17 Ekim 2018 Çarşamba

Özgür Zihinler, Özgün Deneyler, Özgüvenli Bireyler

20 Ekim 2017 | Haberler
Twin Bilim Setleri ile: Özgür Zihinler, Özgün Deneyler, Özgüvenli Bireyler


 Twin Bilim Seti YGA mezunu mühendisler ve tasarımcılar tarafından; YGA’nınAnadolu’ya Bilim Göçü projesi kapsamında çocukların çevrelerindeki herşeyi bilimle anlayarak sevmeleri ve sevindirmeleri için geliştirildi. Alınan her Twin Bilim Setinden bir adet de Arçelik A.Ş tarafından dezavantajlı bir çocuğa hediye ediyor.

Çocuklara bilimi sevdirmeyi amaçlayan Twin, özel tasarlanmış kendin yap deneylerden oluşmaktadır. Twin Bilim Seti, kolayca birleştirilebilenelektronik bloklar ile karmaşık görünen teknolojik cihazların çalışma mantığını anlatır ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Çocuklar günlük hayatta kullandıkları el feneri, oda alarmı, okuma lambası gibi teknolojileri TWIN modülleri ile üretebilirler. Ayrıca uzak ve ulaşılmaz görünen otonom araba gibi teknolojileri, Twin modülleri ve sensörleri ile kendileri üretip nasıl çalıştığını anlayabilirler.

Twin Bilime Giriş Setinde 14, Twin Bilimi Keşif Setinde 26 elektronik modül bulunuyor.

YAPI KREDİ SEVGİ EVLERİ’NE BİLİM GÖTÜRECEK

Young Guru Academy'nin(YGA), çocuklara bilimi sevdirmek için başlattığı sosyal kalkınma projesi Anadolu'ya Bilim Göçü, ilk kez Yapı Kredi desteğiyle Sevgi Evleri’ndeki çocuklara ulaşacak. Mardin'in Savur ilçesinde doğan ve kalabalık bir evde yetişen Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın hikayesinden ilham alınarak geliştirilen proje yeni Aziz Sancarları Anadolu’da keşfetmeye hazırlanıyor.

2017 - 2018 öğretim yılı boyunca, Adana, Ankara, Çanakkale, Denizli, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Kayseri olmak üzere 8 ilde gerçekleştirilecek “Anadolu’ya Bilim Göçü” projesinde Sevgi Evleri’ndeki 1.000'den fazla çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Proje kapsamında 50 bin başvuru arasından özenle seçilen YGA gönüllüleri ve Yapı Kredi çalışanları, Sevgi Evleri’ndeki çocuklarla bilim seansları gerçekleştirecek.

Projenin basın toplantısı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Gökmen Uçar, YGA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Yaman, YGA Başkanı Asude Altıntaş ve YGA gönüllüleri ile Koç Holding ve Yapı Kredi yöneticilerinin katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşti.

Memleketimizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için hepimize önemli sorumluluklar ve ödevler düştüğüne inanıyorum

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Yapı Kredi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, toplantıda yaptığı konuşmada, “Memleketimizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için hepimize önemli sorumluluklar ve ödevler düştüğüne inanıyorum” derken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sorumlulukların en önemlisi ise ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklara sahip çıkmak. Tarih boyunca geleceği hep teknolojik ve bilimsel gelişmeler şekillendirdi. Ancak şu da bir gerçek ki, tarihin hiçbir döneminde teknoloji böylesine baş döndürücü bir hızda değişmedi.

Bu yeni dönemde; teknoloji ve insan kaynağı gücünü doğru konumlandırabilen ülkeler ve kurumlar önemli rol oynayacaklar. Dolayısıyla, en önemli rekabet avantajı yetkinlik sahibi, nitelikli insan kaynağı olacak. Hepimizin ülkemiz için ortak hedefi dünya sahnesinde büyük ve güçlü bir ülke olabilmek. Ancak unutmayalım ki; bu hedefe ulaşabilmenin en temel koşulu teknoloji ve bilimdeki bu baş döndürücü değişime ayak uyduracak, hatta şekillendirecek nesiller yetiştirebilmektir.”