Hoşgeldiniz 20 Eylül 2018 Perşembe

Rusya’ya ayva ihracatı başladı.

9 Ekim 2017 | Ekonomi
SAKARYA'nın ayva üretimiyle ünlü ve Ayvanın başkenti olarak anılan Geyve İlçesi'nden Rusya’ya ayva ihracatı başladı.

 Sakarya'nın Geyve ilçesinde üretilen ve birçok Avrupa ülkesine ihraç edilen, lezzetiyle de ünlenen Geyve ayvası, yüksek rekoltesi ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürürken, "sarı elmas" olarak adlandırılan ayvanın, siyasi krizin aşılmasının ardından Rusya'ya ihraç edilecek olması çiftçileri memnun etti.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın Ayva üzerinde yaptığı çalışmalar ve son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde yapılan ve ülke gündemine oturan Geyve Ayva Festivali sonrası ilçe ile birlikte ayvanın da değeri her geçen gün artmaya başladı. Geyve’nin tanıtımı ile ekonomik ve yaşamsal anlamda büyük katkısı olan ayvanın bu şekilde değerlenmesi ilçede herkesi memnun ediyor.

Ayvanın başkenti Geyve’de yaklaşık 13 bin hektarlık arazide 70 bin ton ayva rekoltesi beklenen ilçede, Rusya’ya yapılacak ayva ihracatı için Gestaş Soğuk hava deposundan ilk tırlar yüklenmeye başladı.

 

Gestas Soğuk hava deposu yetkilisi Muharrem Bayıl; "Bir bölgede yetiştirilen ürünler ne kadar kaliteli ne kadar markalı olsa da bu ürünlerin hiçbir mali değeri olmuyordu. Bu nedenle senelerce birçok ürünümüzü Sakarya Nehrine boşaltıyorduk. Ancak şimdi bölgemiz Ayva ile eşanlamlı anılır oldu. Artık yetiştirilen ürünlerimizi değerlendirmeye başladık. Ayvamız şu anda Türkiye'de ve Avrupa'da aranan bir meyve. Dolayısıyla şu aralar üretici, ayvanın piyasasından çok memnun. İnşallah böyle devam eder. Böyle devam ettiği müddetçe de ayva dikim alanları artacak” dedi.

 

Bölgeden ihracat yapan Süleyman Turan; “Geyve ayvasının bölgenin ikliminden kaynaklı olarak sulu ve lezzetli olduğuna dikkat çekip,  ayvanın elma gibi ısırılarak da yenilebildiği için daha çok tercih edildiğini kaydetti.Bugün Rusya’ya gönderilen Geyve Ayvası önümüzdeki günlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere İran, Azerbeycan ve Kazakistan’a kadar gönderilecek” dedi.