Hoşgeldiniz 20 Eylül 2018 Perşembe

SASTOPTAN SAKARYA ADLİYESİ ZİYARETİ

6 Ekim 2017 | Haberler
SASTOP Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfü Dursun’u ve Adalet Komisyonu Başkanı Ertaç Kesler’i ziyaret etti.


     Cumhuriyet Başsavcısı  Lütfü Dursun’a  hoş geldiniz ziyeretinde bulunan Sastop  üyeleri  2005 yılından bu yana yaptıkları çalışmalarla ilgili kısa bilgiler verdiler.

     Sastop  Platformun üyeleri ve çalışma şekilleri  hakkında bilgi açıklamasından sonra. Yapılması düşünülen ve gündemde olan Yeni Adliye Sarayı ile ilgili olarak  yaptıkları çalışmalardan bilgi vererek bu çalışmalarla ilgili  raporlarını sundular.

    Sakarya  halkının   mevcut Adliye sarayının  yetmemesi nedeni ile  çalışmaları sonlanmak üzere olan Yeni Adliye Sarayının  Valilik Kampüsü yanında değil      

    Gelişmekte olan  Merkezde yapılmasının en uygun olacağı konusunda  görüşlerini bildirdiler. Deprem sonrası alınan acil kararların bu gün yanlış olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu dikkate alınmalıdır  diyen Sastop heyetinin açıklamalarını dinleyen ve cevaben, Bu konuda  Bakanlığın çalışmalarını sonlandırmak üzere olduğunu bildiren Cumhuriyet Başsavcısı Lütfü Dursun  konunun karar aşamasında olduğunu açıkladı.

Bölge Adliye Binasının açılması için  çalışmaların devam ettiğini, çalışmalar tamamlandığında Bölge Adliye Binasının açılacağını da nedenleri ile açıkladı.

   Sakarya Adliyesi  Adalet Komisyonu Başkanı ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sertaç Kesler’e de iadei ziyarette bulunan  Sastop Temsilcileri  Yeni Adliye konusundaki önceki arzu ve isteklerinin devam ettiğini açıkladılar.Adliyenin Merkezde yapılmasının halkın isteği olduğunu bildiren Sastop heyeti Diğer konularda da kısa bilgiler  sundular.

    İşleri nedeni ile dışarıda olan Bölge Adliye Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcısı Haydar Memiş ve Sakarya Barosu Başkanı Zafer Kazan ile  görüşme fırsatı bulamayan Sastop  heyeti Adliye’den ayrıldılar.

Ziyarete katılan Sastop Temsilcileri. Av.Birliği Der. Sakarya Şub.Başk. G.D Baro Başk.  Av Ü. Önder  Döker , Fahrİ Trafik  MüfettişleriG.D. Başk. ve Av. Birliği Der. Mali İş. Koor. Oktay Ertem,- Şeker İş Sendikası Başk. Oğuz  Kalay, Türkiye Muh. Federasyonu Başk. ve Sakarya  Muhtarlar Der. Başk. Erdal Erdem,   Masa Tenisi İhtisas Spor Klüb. Başk. Hüseyin Balta,  Sağlık ve Sevgi Der. Başk. Yard, Sivaslılar Der. Başk. Aytaç Güner , Ziraat Odası Başk. Erdinç Eryılmaz. Ulaşım Sendikası Başk. Ömür Kalkan yetkililer ile fikir alışverişinden memnun ayrıldılar.