Hoşgeldiniz 23 Haziran 2018 Cumartesi

Rekoltede dünya lideri: Türkiye

5 Ekim 2017 | Ekonomi
Bal sektörünün ihtiyacı katma değeri yüksek ürünler
Floraçeşitliliği ve rekoltede dünya lideri: Türkiye


 Bal üretiminde dünyada ikinci olan Türkiye, bal ihracatında ve fiyat performansında geride kalıyor. Dünyada en fazla bal üreten ülke Çin’e krem bal ihracatı yapan Anavarza Bal’ın Genel Müdürü Can Sezen; polen, propolis, arı sütü ve arı zehri gibi katma değeri yüksek ve ARGE çalışmaları ile üretilecek yenilikçi ürünlerle Türkiye’deki bal sektörünün dünya ile rekabet edecek hale gelebileceğini belirtti.

Yıllık 105 bin ton bal üretimiyle Çin’in ardından dünyada ikinci sırayı alan Türkiye, üretimdeki başarısını ihracata yansıtamıyor.Çam balında dünya üretiminin yaklaşık yüzde 95'ini Türkiye sağlamasına rağmen ihracatta üretimin aksine bir performans sergileniyor. Türkiye’de ilk kez krem ve toz balı piyasaya süren Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezenihracat rakamlarını katma değeri yüksek ürünler üreterek artırmanın mümkün olabileceğini belirtiyor.

Balda dünyadaki fiyatlarla başa çıkmak için katma değerli ürün şart

Türkiye, bal fiyatlarında dünya ile rekabet edemiyor. Dünyanın en pahalı balını Türk arıcısı satıyor ama dünyanın geliri en düşük arıcısı da Türk arıcısı. Anavarza Bal Genel Müdür Can Sezen; hem dünya fiyatlarıyla rekabet edebilmenin hem de arıcının gelirini artırabilmenin yolunun katma değerli ürünlerden geçtiğini vurguluyor.

Can Sezen”Türkiye, coğrafi ve iklimsel avantajıyla elde ettiği doğal baldan daha fazla kazanç sağlayabilir.Ancak flora çeşitliliği ve rekoltede dünya lideri olan Türkiye’de balın katma değerinin artırılması konusunda yeterli çalışma yapılmıyor. Bu durumu tersine çevirmenin tek yolu bal sektöründe ARGE çalışmalarına ağırlık verip yenilikçi ürünler üretmek. Katma değerli üretimin ise kovandan başlaması gerekiyor. Arıcılar polen, propolis, arı sütü ve arı zehri üretimi yapacak, bizler de bu ürünlerden katma değeri yüksek, yenilikçi ürünler geliştireceğiz” dedi.

Katma değeri yüksek ürünlerin üretiminde devlet desteğinin de önemine değinen Sezen, ‘‘Devlet arıcılığa destek veriyor, ama bunu sadece bala veriyor. Bunun çeşitlendirilmesi hem arıcı hem de sektörümüz açısından oldukça önemli’’ dedi.

Ballı yara bezi, ballı krem, ballı pastil üzerine çalışılıyor
Bir kilogram balın 3.5dolar, bir gram arı zehrinin ise 120 dolar olduğunu söyleyen Can Sezen, katma değerli ürünlerin arıcılık sektörünü daha farklı noktaya taşıyacağını vurguluyor.  Sezen ‘‘Anavarza Bal olarak bu çerçevede görevimizi yerine getiriyoruz. 2 milyon TL yatırımla Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek toz balı ürettik. Toz bal gıda endüstrisinin daha lezzetli ve masum ürünler üretmesine imkân sağlıyor.Bu ürünlerin, şeker yerine kahve ve çayda kullanabilmesi yönünde çalışma yapıyoruz. ARGEdepartmanımız ballı yara bezi, pastil, krem gibi ürünler üzerindeki geliştirme çalışmalarına devam ediyor.

Anavarza Bal’ın üzerinde durduğu bir başka konu da ürün çeşitliliği. Türkiye’de bal üretimi sağlanabilecek 500 endemik ballı bitkinin olduğunu, bunlardan çok farklı türlerde ballar üretilebileceğini anlatan Sezen, bu konu üzerinde de çalıştıklarını söylüyor.

Anavarza Bal Hakkında:

1979 yılında Süleyman Sezen'in Adana’nın Kozan ilçesinde kurduğu Sezen Gıda Ltd. Şti. 1995 yılında Anavarza Bal markasıyla bal sektörüne giriş yaptı. Marka, ismini bölgenin sembolü Anavarza Antik Kenti'nden alıyor. Bölgenin en gelişmiş üretim tesisinesahip olan Anavarza Bal, Kozan'ın kalkınmasına önemli katkı sağlıyor. Aralıksız yapılan AR-GE çalışmaları ve üniversite iş birlikleri Anavarza Bal'ı sektörde yeniliklerin öncüsü olan bir marka haline getiriyor. Amerika'da ve Avrupa'da yıllardır tüketilen Krem Bal'ın ve Toz Bal’ın bundan böyle Türkiye'de de üretilmesi, bu çalışmaların kıymetli sonuçlarından biri. Ayrıca seçkin gıda markalarına verilen "BRC Global Standart - Grand: A" gibi sertifikalar, titiz çalışmaların bir başka getirisi. Anavarza Bal, minik kanatlarında evrenin ‘‘sır’’larını taşıyan arıyı, ‘‘sabır’’la ve mükemmel zamanlamayla balı ortaya koyan arıcıyı, sırrın sabırla buluştuğu yerde doğanın ‘‘armağan’’ı olan balın sofralara lezzet katması için çalışıyor. 2017 yılında çalışmalarını bağımsız bir kuruluş olan ITQI tarafından verilen Üstün Lezzet Ödülü ile taçlandıran marka, binlerce arının kilometrelerce yol kat ederek ürettiği balın tek damlasını ziyan etmeden, hak ettiği değeri bulmasına yardımcı oluyor. Anavarza Bal; Süleyman Sezen'in açtığı yoldan, yine kendisinin önderliğinde, Can Sezen'in yönetiminde en iyi bildiği işi yapmaya devam ediyor.