Hoşgeldiniz 21 Eylül 2018 Cuma

3 İstasyon 1 Ömür nedir?

1 Ekim 2017 | Etkinlikler
Rıfkı Ünal ve ekibinin yaptığı 3 İstasyon 1 Ömür belgeseli 4 Ekim 2017 Pazar SAÜ Kongre Merkezinde Gala ile ve 15 Ekim 2017 Saat 19.00 da AKM de gösterime sunulacak Sakarya Üniversitesi öğrencisi Mahmut Rıfkı Ünal’ın yazdığı ve yönettiği ‘3 İstasyon 1 Ömür’ isimli belgeselin galası 4 Ekim günü SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.


Ünal, Sakarya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri (BAP) desteği ile hayata geçirdiği  belgesel film projesi ‘3 İstasyon 1 Ömür‘ , Türkiye’nin en önemli tren yolu bağlantı noktalarından olan Sakarya’nın Adapazarı, Sapanca ve Arifiye ilçelerinin tren garlarını konu ediniyor. Sakarya Üniversitesi, Arifiye Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi’nin desteklediği belgesel, 61 yılını trenlerde pişmaniye satarak geçirmiş Orhan Okur’un hikâyesini, raylar, trenler ve  garlar ile kentin insanlarına sunmayı amaçlıyor.3 İstasyon 1 Ömür belgeselinin gösterimi ise 15 Ekim Pazar günü saat 19:00’da Adapazarı Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılacak.

Sakarya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Projeleri (BAP) desteği ile gerçekleşen  belgesel film projesi ‘3 İstasyon 1 Ömür‘ ile ülkemizin en önemli tren yolu bağlantı noktalarından olan Sakarya’nın Adapazarı, Sapanca ve Arifiye ilçelerinin tren garlarını içermektedir.  Aynı zamanda, 61 yılını trenlerde pişmaniye satarak geçirmiş Orhan OKUR’un hikâyesini, raylar, trenler ve  garlar ile  bu kentin insanlarına sunmayı amaçlamıştır. Projeyi, Sakarya Üniversitesinin yanısıra, Arifiye Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi de desteklemektedir.Bu proje, tren istasyonlarının büyüsünün hiçbir zaman kaybolmayacağını ifade etmekte ve istasyonların kentin simgeleri olduğunu vurgulamaktadır. Aynı zamanda geçmiş ile gelecek arasındaki duraklar olarak nitelendirmektedir.2014 yılında Sakarya Üniversitesi Lisans Bilimsel Araştırmalar Projeleri(SAÜ-LİBAP) desteği ile Adapazarı Kültür Merkezi(AKM)’de açtığımız “3 İstasyon” isimli serginin ilgi görmesi ve insanların anı defterine yazdıklarından etkilenerek bu belgesel film projesini gerçekleştirmeye karar verdik.Belgeselin halk tarafından ilgi görmesini ümit ediyoruz. PROJE EKİBİProje Koord. Yrd. Doç. Dr. Suzan OrhanYAZAN ve YÖNETEN: Mahmut Rıfkı ÜnalSET AMİRİ Yusuf Emir YesirciYARDIMCI YÖNETMEN: Bilgehan YıldızMAKYAJ EKİBİ: AYŞE NUR BAYDAR, ÜLKÜ KARANFİL, GAMZE ÜSTÜNERKOSTÜM EKİBİ: NİLHAN TEZİŞÇİ, TOLGA BABA, EMİNE UĞURANLATICI / DIŞ SES: YAHYA BAKIRÇEVİRMEN: YRD. DÇ. HALİL İBRAHİM BALKUL, ŞABAN KÖKTÜRKKURGU – MONTAJ: HÜSEYİN ULAŞ BABUCOĞLU