Hoşgeldiniz 23 Haziran 2018 Cumartesi

1.ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ DONDURMA FESTİVALİ

1 Ekim 2017 | Etkinlikler
1.ULUSLARARASI KAHRAMANMARAŞ DONDURMA VE KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ’NDE MUHTEŞEM FİNAL

 Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 1.Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali kapsamında üç gün boyunca gerçekleştirilen etkinlikler final konseriyle sona erdi.  Onbinlerce kişinin katıldığı festival konserinde, sahne alan ünlü sanatçı Murat Boz sunduğu müzik ziyafetiyle hayranlarına unutulmaz bir gece yaşattı.

Dünyada adı dondurmayla anılan iki şehirden biri olan Kahramanmaraş’ta Büyükşehir Belediyesi ve dondurma sektörünün temsilcilerinin ev sahipliğinde yapılan 1. Uluslar arası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali üç gün boyunca muhteşem geçti. Festivalin ilk yılı olmasına rağmen katılım çok fazlaydı.

FESTİVAL “DÜNYANIN EN UZUN ÇENGELLİ DONDURMASI” REKORU VE İLKLERLE BAŞLADI

Festival Dondurma Tırı’nın Türkiye’yi il il gezerek vatandaşlara ücretsiz dondurma ikram etmesinden sonra, 22 Eylül Cuma günü Uluslar arası Sultanu’ş Şuara Sümbülüzade Vehbi Efendi Sempozyumu ile başladı. Sempozyum sonrasında, Büyükşehir Belediyesi’nin çağrısıyla bir araya gelen sektöre emek veren firmalar, çeşitli ülkelerden gelen katılımcılar, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar etkinliklerin başlangıcını kortej yürüyüşü ile yaptılar. 

Kortej yürüyüşü ve festival açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından etkinliklerin düzenlendiği Trabzon Bulvarı’nda vinçe asılan 2.80 metre (280 cm) ile “Dünyanın En Uzun Çengelli Dondurması” rekoru kırıldı. Ayrıca 1.50 x 1. 20 metre ölçülerinde dondurmadan ilk Türk Bayrağı’da yapıldı.

AHIR DAĞIN’NDAN ATLARLA GETİRİLEN KARLA DONDURMA YAPILDI

Ahir Dağı’nın faunasından beslenmiş keçilerin sütü ile yine bölgedeki yabani orkidelerin yumrularından elde edilen saleple dövülerek yapılan ünlü Maraş Dondurması, festivalde eskiden olduğu gibi Ahır Dağı’ndan atlarla getirilen karlarla yapıldı.

Üç gün boyunca süren ve Trabzon Bulvarı ve Müftülük Meydanı’nın şenlik alanına döndüğü festivalde yerel sanatçıların konserleri, halk oyunları gösterileri, Dondurma ikramı, Dondurma Yarışması, sportif şovlar, Bisiklet Rampa şov, geleneksel Maraş kıyafetleri defilesi ve akşam saatlerinde havai fişek gösterileri ile ünlü sanatçıların konserleri yer aldı.  Ayrıca festival kapsamında yüzlerce güreşçinin katıldığı 27. Altın Kemerli Karakucak Festivali ile yöresel yemek yarışmaları da yapıldı.

BAŞKAN ERKOÇ; ÜÇ GÜN SÜREN FESTİVALİ DEĞERLENDİRDİ

Kapanış konserinin ardından sahneye çıkarak, Murat Boz ile dondurma kesen ve Maraş Yemenisi olan Gül şeftali yemeni ile Maraş işi aba hediye eden Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç; üç günlük muhteşem finalin ardından kısa bir kapanış konuşması yaparak şunları söyledi:

“1. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivalimiz muhteşem etkinliklerle sona erdi.  Bu üç günün sonunda sizlerden gelen olumlu tepkiler hedefimize ulaştığımızı gösteriyor. İnşallah sizlerden aldığımız bu güç ve destekle daha güzel etkinliklerle Kahramanmaraş’ımızı ve değerlerini yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya ve anlatmaya devam edeceğiz. Bu festivalimizin sizlere ulaşmasında gece gündüz demeden koşturan başta dondurma sektörünün temsilcileri olmak üzere Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız ve bütün büyükşehir personelimize teşekkürlerimi sunuyorum. Daha nice birbirinden güzel etkinliklerde buluşmak temennisiyle hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.”