Hoşgeldiniz 22 Haziran 2018 Cuma

Brisaspor’dan 10 Günde 23 Zafer

29 Ağustos 2017 | Spor
Brisasporpedalcıları10- 20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası 4 yarışta 23 sporcusuyla madalya kazandı. Milli takım formasıylaBalkan Yol Bisikleti Şampiyonası’na katılan Tahir Buğra Yiğit, Yıldız Erkekler Kategorisi’nde 2017 Balkan şampiyonu oldu.


 2017 yılı boyunca katıldığı yarışlarda büyük başarılar kazanan Brisasporlu bisikletçiler, 10-20 Ağustos tarihleri arasında Türkiye ve Romanya’da düzenlenen 4 yarışta farklı kategorilerde toplam 23 madalya kazandı.

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) ile Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun2017 Yılı Faaliyet Programında yer alan yarışlara farklı kategorilerde katılan Brisasporlu sporcular, Brisapor formasının yanı sıra milli takım formasıyla da mücadele etti. Toplamda 23 zafer kazanan Brisasporlular, 6 bireysel şampiyonluk, 6 bireysel ikincilik, 9 bireysel üçüncülük kazandı. İki de takım şampiyonluğu kazanan Brisaspor 10 günde 23 madalya kazandı. Ayrıca, milli takım formasıyla mücadele eden Tahir Buğra Yiğit Yıldız Erkekler kategorisinde 2017 Balkan şampiyonu oldu.

Brisaspor sporcuları, 10-12 Ağustos tarihlerinde düzenlenen Uluslararası Kayseri Mtb Cup Dağ Bisikleti Yarışları’nda 8 madalya, 15-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında Kayseri’de gerçekleştirilen genç erkek, yıldız erkek ve bayanlar Türkiye Yol Şampiyonası’nda 8 madalya, 18-20 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen Balkan Yol Bisikleti Şampiyonası’nda bir madalya, 18-20 Ağustos’ta Karabük’te gerçekleştirilen Uluslararası Yenice Mtb Cup Yarışları’nda da 6 madalya kazandı.

 

Brisaspor hakkında

Brisaspor, Sabancı Grubu’nun alanında lider şirketlerinden, Türkiye ve Avrupa’nın önde gelen araç lastiği üreticilerinden olan BRİSA Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin bünyesinde Türkiye’de, Avrupa, Asya ve Afrika Kıtaları’nda faaliyet gösteren federe bir kulüptür. 1978 yılında Lassaspor olarak kurulmuş ve 1988 yılında Bridgestone ile Lassa’nın birleşmesi ile şirketin adına paralel olarak Brisaspor adıyla yoluna devam etmiştir. 

Kurulduğu yıldan bu yana Yıldız, Genç ve Büyük Erkekler kategorilerinde müsabakalara katılan Brisaspor, 2001 yılında kurulan Bayan Bisiklet Takımı ve 2005 yılında kurulan Dağ Bisikleti (MtB) Takımı ile bu kategorilerdeki müsabakalara da katılmaya başlamıştır.

1983 yılından günümüze dek, Brisasporlu bisikletçiler, yol bisikleti kategorisinde 30 defa Türkiye Şampiyonu olmuştur. Brisaspor, Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu kazanan ilk Türk takımı unvanını kazanmış ve bu başarısını tekrarlayarak (2001-2007) üst üste 7 kez Uluslararası Cumhurbaşkanlığı Turu şampiyonu olmuştur. 1999 Yılında Avrupa’ya açılarak, uluslararası müsabakalara katılan Brisaspor, Japonya, Mısır, Sırbistan, İran, Azerbaycan, Kamerun, Romanya, Makedonya, Bulgaristan gibi ülkelerde yapılan uluslararası müsabakalarda gerek takım gerekse ferdi olarak şampiyon olmuş, sporcularımız Balkan Şampiyonaları’nda Gençler ve Büyükler kategorilerinde ülkemize Balkan Şampiyonlukları kazandırmıştır. Brisasporlu Bilal Akgül dağ bisikleti kategorisinde 2008 Pekin Olimpiyatları’na katılarak, 32 yıl aradan sonra bisiklet branşında Olimpiyatlar’da yarışan ilk Türk sporcu olurken; bir başka Brisasporlu Kemal Küçükbay da 36 yıl aradan sonra yol bisikleti kategorisinde Londra Olimpiyatları’na katılarak Türkiye’yi temsil etme başarısını göstermiştir.

2015 sezonunda katıldıkları ulusal ve uluslararası müsabakalarda toplam 184 defa podyuma çıkan Brisasporlu bisikletçiler, 42 kez de milli takım formasını giyerek ülkemizin ve tüm Brisa Ailesi’nin gurur kaynağı olmuşlardır. 

Brisaspor, aynı zamanda Brisa’nın sürdürülebilirlik yaklaşımı doğrultusunda yeşil bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve sporun teşvik edilmesini de amaçlamaktadır.