Hoşgeldiniz 23 Haziran 2018 Cumartesi

MOBİLYADA MOBİL DENEYİM MERKEZİ DÖNEMİ

10 Ağustos 2017 | Ekonomi
NURUS, TOBB ETÜ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI ÖĞRENCİLERİNE KOÇLUK DESTEĞİ VERİYOR


 RENAN GÖKYAY:

“HEDEFİMİZ GENÇ TASARIMCILARI SEKTÖRE HAZIRLAMAK

Zanaat ve teknolojiyi birleştiren mobilya çözümleri ile dünya endüstriyel tasarım ekosisteminin öncüleri arasında yer alan Nurus, destek verdiği üniversite-marka işbirliği projeleri ile genç tasarımcıları sektöre hazırlıyor. Bilkent Üniversitesi ve Havelsan öncülüğünde yürütülen ‘Akıllı Sürdürülebilir Ofis Sistemleri’ projesinin de aralarında olduğu pek çok üniversite-marka işbirliğine imza atan Nurus, bu kez de TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) ile ‘Nurus Tanıtım Konteynırı’ Projesi’ni hayata geçirdi.

Nurus sponsorluğu ve koçluğunda gerçekleşen proje kapsamında, üniversitenin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri eğitim ve konferans mobilyalarını sergilemek ve deneyimletmek için 2 tır tasarımı hazırladı. Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay, “Proje ile gençlerimiz teorik bilgilerini yaratıcılıkları ile birleştirerek pratiğe dönüştürdüler. 90 yıllık birikim ve deneyimimizi genç kuşaklara aktarmak, genç tasarımcıları sektöre hazırlamak ve üniversitelerimizin potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz. Umarız ki üniversite-marka işbirliklerine örnek oluruz. Bizim gibi bir çok firma da gençlerimizin eğitimine katkıda bulunur” dedi.

MOBİL SERGİ VE DENEYİM MERKEZİ

TOBB ETÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü 4’üncü sınıf öğrencilerinin bitirme tezi olan ‘Nurus Tanıtım Konteynırı’ Projesi kapsamında genç tasarımcılardan, Nurus’un belirlediği işlev, kavram ve biçim özelliklerini karşılayacak bir mobil mekan tasarlamaları istendi. Öğrenciler, bir dönem boyunca farklı lokasyonlara taşınabilecek, sergi ve deneyime açılacak konteynır modüllerden oluşan yapıları, Nurus’un eğitim ve konferans mobilyaları ile kurguladı.

Projeye katılan 21 öğrenci grubu, eğitim ve konferans salonlarının ihtiyaçlarından yola çıkarak geliştirdikleri alan kurgularında akustikten aydınlatmaya, işlevsellikten esnekliğe kadar farklı değişkenleri hesap ederek 2 konteynırı hareketli sunum salonlarına dönüştürdü. En iyi 5 proje arasından finale kalan proje çeşitli revizyonların ardından uygulamaya alınarak mobil sergi ve deneyim merkezi olarak kullanılacak.

ÖĞRENCİLER ÜNİVERSİTE-MARKA İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUN

Öğrenciler, projenin bilgilerini pekiştirmek ve hayallerini gerçeğe dönüştürmek açısından kendilerine büyük katkı sağladığını vurguladı. TOBB ETÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü Öğrencisi Ayşenur Taşkıran, üniversite-marka işbirliğinin iş hayatında karşılaşabilecekleri durumlara önceden hazırlanma açısından fırsat sunduğunu belirterek hem teorik hem de pratik olarak zengin bir deneyim yaşadıklarını söyledi.

Öğrenci Abdullah Fidan da projenin faydalarını“3,5 ay boyunca bu proje için çalıştık, motivasyonumuz her geçen gün daha da arttı. Nurus ve Renan Gökyay süreç boyunca bize bilgi, tecrübe ve imkanların kullanımı konularında yol gösterdi. Üniversite hayatımda böyle bir fırsat yakaladığım için kendimi son derece şanslı hissediyorum” sözleri ile anlattı.

MEKAN KULLANIMINDA MOBİLİTE FARKI

Mobil mekanların taşınabilir, yeniden kurgulanabilir ve genişletilebilirlik özellikleri ile fark yarattığını belirten Renan Gökyay “Mekanın taşınabilirliği daha esnek ve özgür tasarım çözümlerine olanak sağlıyor” dedi. Gökyay şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir konteynır içi başlangıçta sınırlı bir alan olarak görünüyor olabilir. Ancak iç mimarlık ve tasarım öğrencileri Nurus’un eğitim ve konferans mobilyalarını, geniş salonların prototipi olacak şekilde konteynıra sığdırmayı başardılar. Mekanı yapısal olarak dönüştürebilmenin yollarını pratikte uygulayarak test ettiler. İşlevsel aydınlatma, sesi emip yansıtan malzemelerin kullanımı, havalandırma, sökülebilir-katlanabilir unsurların doğru konumlandırılması, tasarım öğelerini birbirine bağlayan mobil sistemler ve iç düzenlemeler ile mekan sınırlarını aşabileceklerini gördüler.”

NURUS’TAN ÖĞRENCİLERE TAM DESTEK

Üniversite-marka işbirliği projelerini desteklemeye devam edeceklerini belirten Gökyay şöyle devam etti:

“Daha önce TOBB ETÜ Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin Nurus desteği ile geliştirdikleri stant ile dünyanın en büyük iş yeri ve mobilya çözümleri fuarı olan Orgatec’16’da yer aldık. Benzer biçimde bu yıl Bilkent Üniversitesi, Havelsan işbirliğinde yürütülen ‘Akıllı Sürdürülebilir Ofis Sistemleri’ projesine sponsorluk ve koçluk desteği verdik. Anadolu’nun farklı kentlerinde tasarım ve mimarlık öğrencilerine yönelik sunumlar gerçekleştiriyor, öğrencilere hizmet içi eğitim olanağı sunuyoruz. Marka ve tasarımda disiplinlerarası bilgi transferi sağlayan Alman Tasarım Konseyi’nin 200 üyesinden biri Nurus. Konseyin jürisinde yer almamızın yanı sıra Fraunhofer Enstitüsü bünyesinde yürütülen Office 21 Projesi’nde geleceğin çalışma yöntemlerini araştırıyoruz. 90 yıllık birikim ve deneyimimizi genç kuşaklara aktarmak, genç tasarımcıları sektöre hazırlamak ve üniversitelerimizin potansiyelini ortaya çıkarmak istiyoruz. Umarız ki üniversite-marka işbirliklerine örnek oluruz. Bizim gibi birçok firma da gençlerimizin eğitimine katkıda bulunur.”

 

NURUS HAKKINDA:

1927 yılında kurulan, öncü profesyonel mobilya üreticilerinden Nurus, bugün 50'den fazla küresel noktada müşterilerine hizmet veriyor. Teknolojiyi ve yenilikçi tasarımı birleştirerek insanların sağlıklı yaşamına öncelik veren Nurus birçok uluslararası ödülün sahibi. Red Dot Product Design Award'ı ve Design Management Europe'u Türkiye'ye ilk kez getiren, IF Product Design ve Good Design'ı Türkiye'de mobilya sektöründe ilk kez kazanan Nurus, içinde German Design Award'ın da olduğu 50'yi aşkın tasarım ödülüne sahip. Marka ve tasarımda disiplinlerarası bilgi transferi sağlayan German Design Council'a Türkiye'den ilk ve tek marka olarak davet edilen Nurus, bu üyelikle geleceği şekillendiren 200 dünya markası arasında bulunuyor. Gelecekteki çalışma yöntemlerini araştıran ve kritik başarı faktörlerini belirleyen bir kuruluş olan Fraunhofer IAO Research Network Office 21® içinde de bulunan Nurus, aynı zamanda orijinal tasarımları destekleyen Be Original Americas'ın üyesi. 16 milyondan fazla mimarın, iç mimarın ve tasarım meraklısının takip ettiği Architonic Top 200 Markaları Listesi'nde de yer alan Nurus, kreatif endüstrideki çalışmalarına büyük kararlılıkla devam ediyor. Mekanların önemli olduğu bugünün dünyasında Nurus, benzersiz tasarımlar arayan bireyler için çalışma alanlarını ve yaşam alanlarını yeniden tanımlarken, hızlı ve ihtiyaca uygun çözümler sunuyor. Nurus, hem sosyalleşmeyi etkinleştirip hiyerarşiyi azaltmayı hem de motivasyonu artırarak farklı kuşakları bir araya getirip yaratıcılığı desteklemeyi hedefliyor. Son teknolojiye entegre tasarım ve ürünleri ile kullanıcıları destekleyen Nurus, ürünlerine özel 'Nurus Links' ile mobilya ve elektronik eşyalar arasında bağ kuruyor; günlük operasyonlara hız ve kolaylık getiriyor. Mekanların sosyalleşmesi, sürekli ve kesintisiz bilgi transferinin önünü açıyor. Nurus, yenilikçi fikirleri ile çalışma alanlarında yeni bir atmosfer oluşturuyor. Dünyada 3. jenerasyonda başarılı olmuş Alpha Circle Aile Şirketleri arasına dahil edilen Nurus, ofis mobilyası alanında Türkiye'nin belgelendirilmiş ilk AR-GE merkezine de sahip.