Hoşgeldiniz 19 Haziran 2018 Salı

Sosyal Bağış gününde Hayata Destek olun!

9 Ağustos 2017 | Haberler
Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum bilincini yükseltmekadına yola koyulan Sosyal Bağış Hareketi, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Başladığı günden bu yana farklı alanlarda faaliyet yürütendört sivil toplum kuruluşuna destek olarak sosyal medyada 16 milyon kişiye erişen ve yüzlerce bağışçı sağlayan hareket, beşinci ayında destek çağrılarını Hayata Destek Derneği için yapıyor.Hayata Destek Derneği’ne 10 Ağustos Perşembe günü Facebook üzerinden Fonzip veya BKM Express chatbot altyapılarıyla ya da doğrudan derneğin kendi internet sitesinden bağış yapabilirsiniz.


 MarjinalSosyal’in girişimi ve Facebook’un katkılarıyla başlatılan harekette, her ayın ikinci perşembesi bir STK’ya “Sosyal Bağış Günü” olarak adanıyor. Ağustos ayının ikinci perşembesi olan10 Ağustos’ta bağışlar bağımsız bir insani yardım kuruluşu olan Hayata Destek için toplanıyor.

Afet risk ve etkilerinin en aza indirilmesiiçin Türkiye ve çevresi ülkelerde, 300 kişilik bir ekiple çalışan Hayata Destek,faaliyetlerinin devamlılığı için dayanışmaya çağırıyor.

Tüm projelerini toplum temelli belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiren dernek, acil yardım çalışmalarını iyileştirme, yeniden yapılandırma ve katılımcılığı esas alarak tarafsız bir şekilde hayata geçiriyor. Temellerinin atıldığı 2005 yılından bu yana Hayata Destek,acil yardım, su, sanitasyon ve hijyen, koruma, eğitim, geçim kaynaklarını destekleme, kapasite geliştirme, afete hazırlık, risk azaltma ve savunuculuk alanlarında çalışmalar yürütüyor.

Hayata Destek Evi” olarak isimlendirilen dört toplum merkezi ve Türkiye’nin sekizilinde bulunan “Hayata Destek Noktaları” ileHayata Destek afetten etkilenenlerin uyum içinde yeni bir hayatkurabilmeleri için çalışıyor. Daha fazla insanın hayatına etkili biçimde destek olabilmek için ise bağış desteklerinizi bekliyor.

Hayata Destek Derneği Kurucu Üyesi ve Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu,Sosyal Bağış Hareketi’nin Türkiye’deki bağış bilincini artıracağını umut ettiğini belirterek; “Hayata Destek olarak, tüm insanların eşit hak ve fırsatlara sahip olması gerektiği gibi evrensel bir doğrudan hareketle afetten zarar görmüş herkesin eşit şekilde yardım ve destek alma hakkına inanıyoruz. Bu nedenle toplumdaki dayanışma ve bağışta bulunma bilinci, eşitlik olgusunu birlikte yükseltmemiz için çok önemli” diye konuştu.

 

‘Hayata Destek Derneği’ ve ‘Sosyal Bağış Hareketi’ için kullanılacak hashtagler; #birinizhepimizicin#sosyalbağışhareketi #hayatadestekolun #hayatadestekoluyorum #hayatadestekol

Bağış yapmak için;

https://fonzip.com/hayatadestek/bagis

https://www.facebook.com/HayataDestek/?ref=ts&fref=ts

SMS üzerinden düzenli bağışçı olmak için;

HAYATADESTEK yazıp 8071’e SMS atarak her ay 10 TL düzenli bağış yapabilirsiniz.10 TL her ay faturanıza eklenir. İptal etmek için İPTAL HAYATADESTEK yazarak 8071’e SMS atabilirsiniz.

Hayata Destek Derneği Hakkında

Hayata Destek, doğal ya da insan eliyle meydana gelen afetlerden etkilenmiş toplulukların temel hak ve ihtiyaçlarına erişimlerini sağlamak amacı ile kurulmuş bağımsız bir insani yardım kuruluşudur. İran'ın tarihi Bem kentinde yaşanan deprem sonrasında iyileştirme projeleri yürüterek çalışmalarına başlayan Hayata Destek, 12 yıldır Türkiye ve çevresi ülkelerde, afetlerden etkilenen çok sayıda insanın hayatına destek oldu, bugün de olmaya devam ediyor. Bu kapsamda ‘hayata destek’ olurken çalışmalarını, insanlık, ayrım gözetmeme, tarafsızlık, bağımsızlık ve hesap verebilirlik ilkeleri çerçevesinde şekillendirir.

Sosyal Bağış Hareketi Hakkında

Sosyal Bağış Hareketi, başta çocuklar, kadınlar, hayvanlar olmak üzere ihtiyaç sahibi herkese ve doğaya hak ettiği yaşamı sağlayabilmek için mücadele eden, ortaya koydukları ile hepimizin yüreklerini fetheden sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek ve sosyal medya dünyasını beğenilerden ve paylaşımlardan bir adım öteye taşımak hayali ile başlatılmıştır. Sosyal Bağış Hareketi, dışarıdan bakıldığında çözümsüz görünen sorunlar karşısında “çaresi var!” diyen, çözüm için inisiyatif alan, çözümü üreten sivil toplum kuruluşlarını desteklemekte, herkesi de bu kampanyayı desteklemeye davet etmektedir. Türkiye’de bireysel bağış bilincini uyandırmak amacıyla her ayın ikinci perşembe gününü ayın sivil toplum kuruluşuna güç vermek, ihtiyaçlarını karşılamak ve onu cesaretlendirmek için “Sosyal Bağış Günü” ilan etmiştir.

facebook.com/sosyalbagishareketi|instagram.com/sosyalbagishareketi|twitter.com/BagisHareketi

MarjinalSosyal Hakkında

Marjinal PorterNovelli tarafından 2016 yılında kurulan MarjinalSosyal; nitelikli kurumsal sosyal sorumluluk hizmetleri üretmek için geliştirdiği özgün araçlarla şirketlerin sosyal ve çevresel yatırımlarına yön verecek sosyal stratejiler çıkarmakta, analizler yapmakta ve proje önerileri hazırlamaktadır. Bünyesinde Sivil Toplum Danışma Merkezi kuran MarjinalSosyal, iş sonucu odaklı yatırımlar planlaması ve uygulanması için tam kapsamlı destek hizmetleri üretmektedir.