Hoşgeldiniz 23 Haziran 2018 Cumartesi

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ VOLEYBOLDA SÜPER LİG’DE!

28 Nisan 2017 | Spor
KOÇ SPOR FEST’İN TEKİRDAĞ’DAKİ FİNALLERİ SONA ERDİ


 Koç Holding’in 2006 yılından bu yana yürüttüğü Türkiye’nin en geniş katılımlı spor organizasyonu Koç Spor Fest’in bahar etabında final heyecanı sürüyor. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen Voleybol Süper Lig Yükselme Müsabakaları sonunda, kadınlarda Anadolu Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi; erkeklerde ise Balıkesir Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi önümüzdeki yıl Süper Lig’de mücadele etmeye hak kazandı. Koç Spor Fest’in Tekirdağ’daki finalleri kapsamında düzenlenen Triatlon Şampiyonası da büyük mücadeleye sahne oldu. Elit kadınlarda, Dokuz Eylül Üniversitesi şampiyonluk kupasına uzanırken, Balıkesir Üniversitesi ikincilik, Süleyman Demirel Üniversitesi üçüncülük kürsüsüne çıktı. Balıkesir Üniversitesi’nin şampiyonluğuyla sonuçlanan elit erkekler kategorisinde ise ikincilik Ege Üniversitesi’nin, üçüncülük ise Dokuz Eylül Üniversitesi’nin oldu.

Spor bilincinin tabana yayılması ve fair play ruhunun yaygınlaşması için her geçen yıl daha etkin bir platforma dönüşen ve Türkiye’ye olimpiyat ruhunu taşıyan Koç Spor Fest, bahar etabıyla üniversiteli sporcuların nefes kesen mücadelesine sahne olmayı sürdürüyor. Üniversiteli sporcuların yarıştığı müsabakalar ile eş zamanlı olarak Koç Spor Fest’in ziyaret ettiği üniversiteler müzik ve eğlencenin de merkezi oluyor. Rock’ın güçlü vokali Şebnem Ferah da bu yıl Koç Spor Fest sahnesinde konserleriyle üniversiteliler ile buluşuyor.

Erkeklerde şampiyonluk Balıkesir Üniversitesi’nin

Koç Spor Fest’in bahar etabı finallerinin ikinci durağı olan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde düzenlenen Voleybol Süper Lig Yükselme Müsabakaları kapsamında, erkeklerde, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi mücadele etti. İki grupta oynanan zorlu müsabakaların ardından, Balıkesir Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi son 4 takım arasına kalmayı başardı. Çapraz eşleşmeler sonucunda, rakiplerini geçen Balıkesir Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi finalde karşı karşıya gelirken rakibini 3-1’lik skorla geçen Balıkesir Üniversitesi Süper Lig Yükselme Müsabakaları’nı şampiyon tamamladı. Üçüncülük mücadelesinde ise İstanbul Gelişim Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi karşısında 3-2’lik skorla galip gelmeyi başardı. Bu sonuçların ardından Balıkesir Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi önümüzdeki yıl Süper Lig’de mücadele etmeye hak kazandı.

Kadınlarda kupa Anadolu Üniversitesi’nin

Anadolu Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi takımlarının karşı karşıya geldiği Voleybol Kadınlar Süper Lig Yükselme Müsabakaları ise tek devreli lig esasına göre gerçekleşti. Büyük heyecana sahne olan mücadeleler sonunda ilk üç sırayı alan Anadolu Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesi, kadınlarda Süper Lig vizesini elde etti.

Triatlon Şampiyonası’nda 19 üniversiteden 36 sporcu mücadele etti

Koç Spor Fest’in Tekirdağ’daki finalleri kapsamında düzenlenen Triatlon Şampiyonası da büyük mücadeleye sahne oldu. 750 metre yüzme, 20 kilometre bisiklet ve 5 kilometre koşudan oluşan zorlu parkurda, elit kadınlar ve elit erkekler kategorilerinde 19 üniversiteden 12 kadın ve 24 erkek sporcu şampiyonluk mücadelesi verirken, bireysel şampiyonların yanı sıra takım şampiyonları da belli oldu.

Yaşar Üniversitesi’nden İpek Öztosun’un şampiyonluğuyla sonuçlanan elit kadınlar kategorisinde, Balıkesir Üniversitesi’nden İlayda Kara ikinci, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Esra Nur Gökçek ise üçüncü oldu. Bireysel performanslar sonucu belirlenen kadınlar takım sıralamasında ise Dokuz Eylül Üniversitesi zirvede yer alırken, onu Balıkesir Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi takip etti.

Elit erkeklerde altın madalyayı Balıkesir Üniversitesi’nden Ali Mutlu kazanırken, aynı üniversiteden Muhammed Onay gümüş, Ege Üniversitesi’nden Caner Algün ise bronz madalyanın sahibi oldu. Takımlarda ise şampiyonluk kupasına Balıkesir Üniversitesi uzanırken, Ege Üniversitesi ikinci, Dokuz Eylül Üniversitesi ise üçüncü sırada yer aldı.

Büyük Finaller Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde!

Tekirdağ’ın ardından, Koç Spor Fest, Konya Selçuk Üniversitesi’nde düzenlenecek Oryantiring, Karate ve Eskrim Şampiyonaları ile sürecek. Adana Çukurova Üniversitesi, 4-5 Mayıs’ta Futbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları, Judo ve Spor Tırmanış Şampiyonaları’na ev sahipliği yaparken, heyecan 8-9 Mayıs’ta Eskişehir Anadolu Üniversitesi’ndeki Hentbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları ile devam edecek. Her yıl büyük heyecana sahne olan büyük finallerin bu yılki adresi ise Denizli olacak. 11-12 Mayıs’ta Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde 5 bine yakın sporcunun katılımıyla “Atletizm, Basketbol, Dağ Bisikleti, Futbol, Futbol Tenisi, Hentbol, Jimnastik, Okçuluk, Voleybol ve Yüzme Finalleri” gerçekleşecek.

 

2017 KOÇ SPOR FEST ROTASI VE MÜSABAKA TAKVİMİ:

Ø  20-21 Nisan 2017, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

o   Basketbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları

Ø  24-25 Nisan 2017, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi

o   Voleybol Süper Lig Yükselme Müsabakaları ve Triatlon Şampiyonası

Ø  2 Mayıs 2017, Konya Selçuk Üniversitesi

o   Oryantiring, Karate ve Eskrim Şampiyonaları

Ø  4-5 Mayıs 2017, Adana Çukurova Üniversitesi

o   Futbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları, Judo ve Spor Tırmanış Şampiyonaları

Ø  8-9 Mayıs 2017, Eskişehir Anadolu Üniversitesi

o   Hentbol Süper Lig Yükselme Müsabakaları

Ø  11-12 Mayıs 2017, Denizli Pamukkale Üniversitesi

o   Atletizm, Basketbol, Dağ Bisikleti, Futbol, Futbol Tenisi, Hentbol, Jimnastik, Okçuluk, Voleybol ve Yüzme Finalleri

KOÇ SPOR FEST HAKKINDA

-          Koç Spor Fest, gençleri desteklemeye ve onları spor, teknoloji, müzik, eğlence ve rekabetle buluşturmaya devam ediyor.

-          Koç Spor Fest ile 2006 yılından bu yana 35 şehir, 36 üniversiteye gidildi, 109 bin kilometre yol kat edildi. 

-          Bugüne dek Türkiye Koç Spor Fest Üniversite Oyunları’nda 186 bin üniversiteli sporcu mücadele etti. Bu yılki organizasyon ile birlikte bu sayı 200 binin üzerine çıkacak.

-          Bugüne kadar gerçekleşen 101 festivalde sahada 3.5 milyon, sosyal medyada ise 38,5 milyondan fazla gence ulaşıldı.

-          İlk senesinde üniversite spor oyunlarında branş sayısı 12 iken, bu yıl bu sayı 57’ye yükseldi.

-          Koç Topluluğu Şirketleri Arçelik, Aygaz, Beko, Grundig, Ford Otosan, Ford Trucks, Koçtaş, Opet, Setur, Tüpraş, Tanı, Avis, Bilkom, Fiat ve Yapı Kredi de bugüne kadar düzenledikleri çeşitli etkinliklerle Koç Spor Fest’e destek verdi.

-          400 tedarikçi ve 250 kişiden oluşan saha ekibiyle dev bir organizasyon gerçekleştiriliyor. Ekipte üniversiteli gençler de istihdam ediliyor.